زمان مناسب پیوند درختان میوه با چوب سخت و نرم

به گزارش خبر آزمون، پیوند زدن درخت یک راه حل کاربردی برای افزایش مقاومت گیاه و گلدهی و میوه دهی بهتر یک گیاه با ریشه های گیاه دیگر است. در نظر گرفتن شرایط فیزیولوژیکی و همچنین فصل مناسب برای پیوند گیاه موجب می شود تا درصد موفقیت این کار به اندازه زیادی افزایش پیدا کند. معمولاً زمان مناسب پیوند درخت به عوامل متعددی بستگی دارد و فصل پیوند زدن درختان ممکن است با هم متفاوت باشد. اما به هر حال بهترین زمان پیوند زدن درخت معمولاً در فصولی خاص و در شرایطی ویژه انجام می شود. در این مقاله از سرویس در می توانید با زمان مناسب پیوند زدن درخت آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد فصل پیوند زدن درختان پاسخ خواهیم داد.

زمان مناسب پیوند درختان میوه با چوب سخت و نرم

چرا درختان را پیوند می زنند؟

پیوند زدن درختان راهی مؤثر برای ایجاد واریته های نو از یک گیاه و همچنین مقاوم سازی آن در برابر شرایط نامساعد است. پیوند زدن درختان موجب می گردد تا گیاه بسیار زودتر بارور گردد و میوه و گل بیشتری بدهد. در بسیاری از مواقع بسیاری از درختچه ها و درختان زینتی یا روش بذر تکثیر نمی شوند و بهترین راه برای زیاد کردن آن ها قلمه زدن گیاه است. این کار موجب تقویت گیاهان می گردد و زمان گلدهی گیاه را کوتاه می کند. در ادامه به مهم ترین دلایل پیوند زدن درختان به اشاره شده است.

 • ایجاد گونه ها و واریته های نو
 • مقاوم سازی گیاه در برابر شرایط نامساعد
 • ترمیم بخش های آسیب دیده گیاه
 • استفاده از ریشه مقاوم برای رشد بهتر گیاه
 • تسریع میوه دهی
 • گلدهی سریع تر گیاه

زمان مناسب پیوند درخت

به طور کلی زمان مناسب پیوند درخت به نوع درخت و شرایط آن بستگی دارد. معمولاً بهترین زمان برای پیوند زدن درختان زینتی در اوایل بهار و قبل از ایجاد شیوه در شاخه ها انجام می گردد. درختان میوه نیز با در نظر گرفتن تکنیک و همچنین نوع میوه در فصول مختلف پیوند زده می شوند.

در فصل بهار پس از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی و زمانی که هنوز مقدار شیره در شاخه ها زیاد نیست، می توانید قلمه زدن را انجام دهید. زمان بعدی اواخر تابستان و یا اوایل پاییز است که دوباره جریان شیره درخت کاهش پیدا می کند و هنوز سرمای زمستان آغاز نشده است. معمولاً توصیه می گردد در اوج گرمای تابستان به سراغ پیوند زدن درخت نروید. زیرا در این هوا فشار بیشتری به درخت و ریشه آن وارد می گردد و گرمای هوا مانع جوش خوردن پیوند می گردد.

به طور کلی دو نوع قلمه زدن با چوب سخت و چوب نرم وجود دارد که در ادامه می توانید با بهترین زمان برای قلمه زدن درختان با این دو تکنیک آشنا شوید.

بهترین زمان پیوند زدن درخت با چوب سخت

قلمه های چوب سخت یا خشک معمولاً باید در اواخر پاییز، زمستان و یا اوایل بهار که درخت در خواب است انجام گردد. این چوب ها معمولاً انعطاف پذیری پایینی دارند و سخت هستند. قلمه زدن با چوب سخت معمولاً احتمال شکست بالاتری نسبت به چوب نرم دارد و به مدت زمان بیشتری برای ترمیم نیاز دارد.

بهترین زمان پیوند زدن درخت با چوب نرم

قلمه های چوب نرم باید تنها در بهار انجام گردد. این شاخه ها تازه و نرم هستند و انعطاف پذیری زیادی دارند و استحکام آن ها کم است. جالب است بدانید که برای پیوند زدن انعطاف پذیری بیشتر از استحکام اهمیت دارد و از همین رو قلمه زدن چوب نرم در بهار معمولاً زودتر ترمیم می گردد و ثمره بخشی سریع تری دارد.

چوب نرم را می توانید درست بعد از چیده شدن، قلمه بزنید اما چوب سخت معمولاً باید برای مدت زمان بیشتری بماند و فرآیند پیوند زدن آن نیز بهتر است در تابستان انجام گردد.

بهترین زمان پیوند درختان میوه

همان طور که گفته شد فصل پیوند زدن درختان به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما معمولاً بهترین زمان اغلب پیوند زدن درختان میوه بین تیر و شهریور است. در این زمان درخت زمان کافی برای ترمیم پایه و رفتن به حالت خواب قبل از رشد را داشته باشد. در ادامه می توانید با زمان تقریبی پیوند زدن انواع درختان میوه آشنا شوید.

 • بهترین زمان پیوند درخت گیلاس اوایل بهار است.
 • بهترین زمان پیوند درخت زردآلو خرداد و اوایل تیر است.
 • زمان مناسب پیوند درخت خرمالو اوایل بهار و در فروردین است.
 • بهترین زمان پیوند زدن درخت سیب اوایل زمستان یا اوایل بهار است.
 • زمان پیوند درخت گردو اوایل فصل بهار است.
 • بهترین زمان پیوند درخت توت اوایل فصل پاییز و یا اواخر زمستان است.

بیشتر بخوانید: آموزش گام به گام کاشت توت فرنگی

عوامل مؤثر بر زمان مناسب پیوند درخت

برای انتخاب زمان مناسب پیوند درخت باید شرایط هر گیاه را به صورت جداگانه بررسی کنید و درجه حرارت هوا را نیز قبل از این کار در نظر داشته باشید. توجه داشته باشید که انجام خودسرانه پیوند گیاه بدون در نظر گرفتن شرایط می تواند موجب مرگ درخت گردد.

بنابراین ابتدا حتماً شرایط گیاه را بررسی کنید و بعد برای پیوند زدن اقدام کنید. در ادامه می توانید با مهم ترین عوامل مؤثر بر زمان مناسب پیوند درخت آشنا شوید.

عدم وجود شیره زیاد در شاخه ها

زمانی که فرایند پیوند شاخه های یک درخت انجام می گردد، نباید شیره زیادی در آن جریان داشته باشد. مقدار زیاد شیره مانع تماس بین دو شاخه می شوند و از جوش خوردن آن ها جلوگیری می کند. از همین رو باید گیاه را زمانی پیوند بزنید که شیره زیادی ندارد.

زیاد نبودن درجه حرارت

گرم بودن هوا موجب تبخیر شیره پیوندک می شوند و سبب می شوند تا سلول های گیاه قبل از پیوستن به پیوندک خشک گردد. بنابراین باید زمانی عمل پیوند درخت را انجام دهید که حرارت هوا بیش از حد گرم نباشد.

سرد نبودن هوا

سرمای زمستان و درجه حرارت پایین تر از 10 درجه سانتی گراد به هیچ عنوان برای پیوند زدن درخت مناسب نیست. این کار موجب عدم فعالیت سلول های پیوندک می شوند و فرایند جوش خوردن شاخه ها را مختل می کند.

پوست دادن گیاه پایه

برای پیوند زدن درخت، گیاه پایه باید بتوانید پوست گیاه پایه را به راحتی جدا کنید. برای این موضوع بهتر است قبل از انجام هر کار گیاه را تست کنید. با یک چاقو چند شیار روی پایه ایجاد کنید. اگر بعد از شیار زدن پوست درخت به راحتی جدا شد، یعنی گیاه شما برای قلمه زدن آماده است. در غیر این صورت بهتر است برای مدت بیشتری به درخت کود و آب بدهید تا سریع تر رشد کند و برای پیوند زدن آماده گردد.

بیشتر بخوانید: آموزش کاشت گوجه فرنگی در خانه

چه زمانی برای پیوند زدن گیاه مناسب نیست؟

از اواسط پاییز تا اوایل زمستان به هیچ عنوان زمان مناسبی برای پیوند زدن درخت نیست. در این زمان گیاه در خواب است و رشد نمی کند. از طرف دیگر در این زمان ها انتهای بریده شده شاخه برای مدت زمان زیادی در معرض عناصر مختلف و هوا قرار می گیرند و از همین رو احتمال پوسیدگی و بیماری گیاه افزایش پیدا می کند.

در آب و هوای معتدل می توانید گیاه را در اوایل پاییز قلمه بزنید اما تقریباً به 2 برابر زمان بیشتر برای رشد کردن نیاز دارد. از اواخر زمستان نیز می توانید پیوند زدن درختان را آغاز کنید.

گیاه چه مدت بعد از پیوند زدن رشد می کند؟

مدت زمانی که گیاه بعد از پیوند زدن رشد می کند، به نوع پیوند و زمان پیوند گیاه بستگی دارد. هر چقدر مقدار پیوند بزرگ تر باشد، طبعاً گیاه به زمان بیشتری برای بهبود و رشد نیاز دارد. پیوندهایی که تنها روی یک شاخه انجام می شوند، معمولاً بعد از یک هفته تا 2 هفته بهبود پیدا می کنند و بخشی از خود درخت می شوند.

در تکنیک های پیوند شلاقی که برای رشد یک درخت نو روی ریشه درخت دیگر انجام می گردد، معمولاً گیاه به مدت زمان زیادتری در حدود 3 تا 6 هفته نیاز دارد تا ترمیم گردد و به یک درخت تبدیل گردد. بعد از این زمان گیاه آغاز به رشد می کند و احتمالاً گل ها و میوه های آن از سال بعد قابل برداشت خواهند بود.

بیشتر بخوانید: آموش کاشت زعفران در باغچه و گلدان خانه

چه گیاهی برای پیوند زنی به عنوان پایه مناسب است؟

گیاهی که به عنوان پایه برای پیوند زدن انتخاب می کنید، باید رشد خوبی داشته باشد و نسبت به املاح آب و خاک مقاوم باشد. این گیاه باید با پیوندک سازگاری داشته باشد و دارای ساقه های بلند و بافتی قوی باشد. برای پیوند زدن درخت می توانید هم درختان بالغ و هم درختان جوان استفاده کنید.

سوالات متداول

فصل پیوند چه زمانی است؟

در فصل بهار پس از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی و زمانی که هنوز مقدار شیره در شاخه ها زیاد نیست، می توانید قلمه زدن را انجام دهید. زمان بعدی اواخر تابستان و یا اوایل پاییز است که دوباره جریان شیره درخت کاهش پیدا می کند و هنوز سرمای زمستان آغاز نشده است.

بهترین زمان پیوند زدن درخت سیب چه موقعی است؟

بهترین زمان پیوند زدن درخت سیب اوایل زمستان یا اوایل بهار است.

منابع: happysprout، orchardpeople

منبع: افق کوروش
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 242

به "زمان مناسب پیوند درختان میوه با چوب سخت و نرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان مناسب پیوند درختان میوه با چوب سخت و نرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید