سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند

به گزارش خبر آزمون، خبرگزاری خبرنگاران-دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند، نه حذف ، گفت : هم اکنون 26 سهمیه فعال در کنکور داریم که بعضا تعدادی از این سهمیه ها با هم متناقض هستند.

سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی ، منصور کبگانیان در حاشیه صد و پنجاه و نهمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر اینکه این جلسه درباره سهمیه های پذیرش آزمون سراسری بود، اضافه نمود: در ماده 7 مصوبه سیاست ها و ضوابط سنجش و پذیرش، به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تکلیف شد که در مدت 6 ماه سیاست ها و سهمیه های کنکور را آنالیز و کامل کند.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز همه مسئولان مرتبط با بحث سهمیه های کنکور حضور داشتند، گفت: موضوع امروز معطوف به ساماندهی سهمیه های کنکور بود، نکته ای که به عنوان مقدمه همه تاکید داشتند این بود که در سالیان دراز ما مصوبات متعددی برای سهمیه های مختلف در کنکور به اقتضا و اضطرار داشتیم، کمبود فضای دانشگاه ها، اقتضائاتی را ایجاد می کرد و لازم بود بعد از گذشت سالیان دراز جمع بندی و ساماندهی گردد.

تعدادی از سهمیه های کنکور با هم متناقض هستند

دکتر کبگانیان با تاکید بر اینکه سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند، نه حذف، گفت: درحال حاضر 26 سهمیه فعال در کنکور داریم که اکثرا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یا مجلس شورای اسلامی هستند، بعضا تعدادی از این سهمیه ها با هم متناقض هستند یا بعضا از حیز انتفاع خارج شده است و باید بازنگری شوند، بنابراین یک بازآرایی در بحث سهمیه ها لازم بود، نکته دیگر اینکه عموم مردم چنین خواسته هایی را از ما دارند که حقوق عامه رعایت گردد و همه احساس نمایند که عدالت در حال انجام شدن است.

وی ادامه داد: در این جلسه چند مورد دقیق تر آنالیز شد، از جمله سهمیه بومی گزینی که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و مزایای این سهمیه آنالیز شد که بر اساس آن امکان افزایش قبولی کسانی که در منطقه ها کم برخوردارتر هستند، بیشتر می گردد، تاکید شد که ماندگاری فارغ التحصیلان در استان خودشان می تواند خوب باشد اما این سهمیه نکات منفی هم دارد که باید ساماندهی گردد، اول اینکه داوطلبان منطقه ها کم برخوردارتر شانس قبولی در استان ها و دانشگاه های شهرهای برخوردارتر را کمتر دارند، آماری که مطرح شد، این بود که این سهمیه به ضرر افراد منطقه ها محروم است ضمن اینکه ارتباط بین اقوام و رفت و آمد استان ها با این سهمیه کمتر شده است.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه ایثارگران در مواقع مختلف از خودگذشتگی داشته اند و قطعا وظیفه نظام حمایت از آنان است، گفت: در عین حمایت باید مراقب باشیم که نکات منفی این سهمیه ها پررنگ نگردد.

وی گفت: مقداری فقدان توازن حداقل سطح علمی در سهمیه ایثارگران گزارش شده است و قرار شد که آنالیز دقیقی در این زمینه انجام گردد، امروز قرار شد اختلاف رتبه ورودی کنکور برای ما مرجع تصمیم گیری نباشد و این هیجان را در طول تحصیل آنالیز کنیم با توجه به این نکات که چند نفر از این سهمیه مشروط و چند نفر ممتاز هستند، ریاست بنیاد شهید نیز امروز آمار خوبی داد که قرار شد در کمیسیون مربوط آنالیز گردد.

به گفته دکتر کبگانیان، برای ایثارگران 25 درصد مصوبه خوبی در کنکور داریم، برای ایثارگران 5 درصد هم مصوبه خوبی داریم اما یک امکان جا به جایی بین این سهمیه های خالی شده گاهی آسیب ایجاد می نماید وگرنه تک تک مصوبه ها بد نیستند، ولی مجوزهایی که در بعضی زمان ها داده شده باید آنالیز گردد.

وی با تاکید بر حمایت ها برای منطقه ها محروم و ایثارگران گفت: ساماندهی این سهمیه ها به معنای حذف اینها نیست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نکته دوم مطرح شده در جلسه امروز پرهیز از ایجاد شکاف علمی زیاد بین داوطلبان چه با سهمیه و چه آزاد بود، در یک کلاس دانشگاه وقتی اختلاف سطح علمی بیش از یک مقداری باشد آن کلاس نامتوازن می گردد، قطعا در ساماندهی باید این مورد درنظر گرفته گردد.

وی با بیان اینکه باید بین جمعیت ثبت نام نمایندگان و پذیرفته شدگان تناسبی رعایت گردد، گفت: با بحث های مختلفی که صورت پذیرفت اتفاق نظر بود که با سهمیه های کنکور صفر و صدی برخورد نمی گردد و سهمیه ها سامان دهی می شوند، آنالیز ها امروز به کمیسیون علم و آموزش ارجاع شد و سپس در صحن شورا مطرح می گردد. ایده آل این است که افراد توانمندسازی و حمایت شوند.

دکتر کبگانیان با تاکید بر اینکه همه سهمیه های مصوب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی زمان دار باید شوند، گفت: سهمیه زلزله در فلان منطقه طبیعی است که تا چند سال محدود باید رعایت می شد ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را رعایت نموده بودیم اما بعضی زمان نگذاشته بودند.

ساماندهی سهمیه های کنکور مربوط به کنکور 1401 نیست

وی تاکید نمود : ساماندهی سهمیه های کنکور مربوط به کنکور 1401 نیست و تغییر در سهمیه ها شاید به سال های 1402 یا 1403 برسد.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ترسیم خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه ها در جلسه امروز، گفت: تجمیع و بهینه سازی سهمیه های متنوع و متعدد و بعضا متناقض برای تقویت ملاک های علمی سنجش، ایجاد توازن و تعادل در توان علمی ورودی های آموزش عالی، برقراری عدالت آموزشی با توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی، حمایت از منطقه ها کمتر برخوردار با تخصیص هدفمند ظرفیت و سهمیه، حمایت از جوانان با شرایط علمی مناسب با معین حدنصاب نمره علمی قابل قبول، ایجاد تلفیق فرهنگ ها و همدلی بین اقوام مختلف، ایجاد رقابت سالم بین داوطلبان و افزایش احساس رضایت در آنها و ایجاد امید به اصلاح و بهبود قوانین و مقررات در افکار عمومی خطوط راهنما برای ساماندهی سهمیه های کنکور هستند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 147

به "سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهمیه های کنکور ساماندهی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید