راهنمای استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)

به گزارش خبر آزمون، اپلیکیشن موویت (Moovit) یکی از برنامه های رایگان کاربردی برای برنامه ریزی سفرهای درون شهری، مسیریابی و استفاده از وسایط نقلیه عمومی در کشورهای مختلف است. با استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit) می توانید نقشه مترو، خط های اتوبوس و سایر وسایط نقلیه عمومی و مسیرهای مختلف را ببینید. یکی از مسائل اصلی اغلب مسافران در سفر به مقاصد مختلف، عدم شناخت مسیرها و نحوه دسترسی به دیدنی ها و اماکن مهم به وسیله وسایط نقلیه عمومی است؛ به همین علت در طول سفر مجبور به پرداخت هزینه ای بالا برای تردد با تاکسی هستند. اما اپلیکیشن موویت (Moovit) با قابلیت هایی که دارد این مشکل را حل نموده و به گمراهی مسافران در سفر سرانجام داده است.

راهنمای استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)

در ادامه مطلب با مجله گردشگری بابا همراه باشید تا با هر آنچه که درباره اپلیکیشن موویت (Moovit) ضروری است بدانید آشنا شوید و نحوه استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit) را یاد بگیرید.

اپلیکیشن موویت (Moovit) در یک نگاه

اپلیکیشن موویت (Moovit) در سال 2012 راه اندازی شد و به صورت رایگان به وسیله مرورگرهایاندروید (Android) و آی. اُ.اِس. (iOS)، و برای مرورگرهای وب در دسترس عموم نهاده شد. هدف از راهاندازی اپلیکیشن موویت (Moovit)هدایت مردم برای تردد در شهر به صورت راحت و بدون سردرگمی برای یافتن اماکنتازه به ویژه حین سفر است. این اپلیکیشن در طی چند سال اخیر پیشرفت زیادی نموده وهم اکنون در 106 کشور و 3200 شهر در سراسر دنیا و به 45 زبان مختلف قابل استفادهاست.

هدف اپلیکیشن موویت(Moovit) از بین بردن محدودیت و موانع تردد، ایجاد فرصت های بی سرانجام وامکاناتی یکسان، فارغ از اینکه کجا به دنیا آمده اید و یا اینکه کجا زندگی می کنید،برای تمام مردم دنیا است.

اپلیکیشن موویت (Moovit) به مردم دنیا در هر جایی که هستند یاری می نماید تا مقصد خود را بهآسانی پیدا نمایند و با ترکیب تمام انتخاب های موجود در اپلیکیشن، به آن ها امکانبرنامه ریزی سفر درون شهری و بعلاوه امکان انجام پرداخت های وسایل نقلیه و یاکرایه دوچرخه را به وسیله همین اپ را فراهم نموده است.

با نصب اپلیکیشن موویت(Moovit) بر روی تلفن همراه خود می توانید به اطلاعات کاملی در خصوص تماماشکال وسایل حمل و نقل عمومی و خصوصی، خدمات محلی مقصد از قبیل دوچرخه، اسکوتر،تعمیرگاه خودرو، پمپ بنزین، رستوران، راستایابی و نشان دادن نزدیک ترین راستا برایرسیدن به مقصد، حجم ترافیک، و بعلاوه قابلیت درخواست تاکسی اوبر (Uber) و لیفت (Lyft)در کشورهای دیگر و امکاناتی از این قبیل دست یابید.

اپلیکیشن موویت (Moovit) ترکیبی از اطلاعات اپراتورهای حمل و نقل عمومی و اطلاعات دقیق درهر لحظه از جامعه کاربران است که تصویری از زمان واقعی به مسافران ارائه می دهد.مثل یافتن برترین راستا برای سفر درون شهری یا رسیدن به مقصد مورد نظر با در نظرگرفتن مسافت و میزان ترافیک.

قابلیت های اپلیکیشن موویت (Moovit)

یکی از قابلیت های اپلیکیشن موویت (Moovit) این است که می توانید برنامه ریزی سفرهای درون شهری خود را به راحتی انجام دهید. خیلی از افراد به ویژه وقتی به مقصدی تازه برای اولین بار سفر می نمایند، مشکل استفاده از اتوبوس و مترو را دارند و یا اینکه نمی دانند چگونه به مقصد مورد نظر بروند؛ این اپلیکیشن راه حلی بسیار کاربردی برای مسافران و یا افرادی است که با راستاها آشنایی ندارند.

برترین راستا را انتخاب کنید

سفر درون شهری خود را هر جور که می خواهید برنامه ریزی کنید. برنامه ریز سفر چند حالته موویت تمام امکانات در دسترس برای تردد در شهر را نشان می دهد و می توانید مناسب ترین راستا سفر داخل شهر را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

مشاهده اطلاعات واقعی زمان رسیدن به مقصد مورد نظر

با استفاده از این اپلیکیشن وقتتان برای انتظاررسیدن اتوبوس یا مترو هدر نمی گردد؛ چون می توانید از زمان دقیق رسیدن وسایل نقلیهعمومی آگاه شوید و بعلاوه خطی که باید سوار شوید را می توانید در موویت ببینید.

امکان معین کردن خط مترو، ایستگاه اتوبوس و اماکن مورد علاقه و پرتردد

در بخش برگزیده ها یا محبوب ترین ها در اپلیکیشن موویت (Moovit) می توانید با معین کردن خط مترو، ایستگاه اتوبوس و یا مقاصدی که به آنجا زیاد تردد دارید، مثل آدرس محل کار یا منزل و یا مرکز خرید مورد علاقه خود دسترسی راحت تر و سریع تری داشته باشید.

دریافت هشدارهای خدمات در زمان واقعی

با فعال سازی گزینه هشدار خدمات از مسائلی همچون تاخیر، ساخت و ساز در راستا، و یا سایر اختلال ها در جاده قبل از وارد شدن به راستا آگاه شوید.

راستاهای دوچرخه را در اپلیکیشن موویت (Moovit) ببینید

با اطلاعات به روز رسانی شده راستا دوچرخه سواری می توانید تا مقصد خود با دوچرخه بروید و بعلاوه با اطلاعات واقعی و به روز ایستگاه های دوچرخه سواری می توانید از سیستم اشتراک گذاری دوچرخه بهره ببرید. به این مفهوم که به طور مثال شما در یک ایستگاهی دوچرخه را کرایه می کنید و تا یک راستای می خواهید با دوچرخه بروید و وقتی به آنجا رسیدید ادامه راه را باید به صورت پیاده طی کنید؛ به همین علت می توانید دوچرخه را با شخص دیگری که در آن منطقه به آن احتیاج دارد به اشتراک بگذارید و دیگر مجبور نیستید برای تحویل دوچرخه به همان ایستگاه اول بازگردید.

هزینه استفاده از وسایل نقلیه را آنلاین پرداخت کنید

با ایجاد حساب کاربری و کیف پول مجازی در موویتمی توانید نحوه پرداخت هزینه وسایل حمل و نقل عمومی، اجاره دوچرخه و یا هر نوعخدمات دیگر را انتخاب کنید و با گوشی خود عملیات پرداخت را انجام دهید. بعلاوه می توانیدبلیط مترو و یا اتوبوس را به وسیله این اپ به صورت آنلاین بخرید. مثلا درسفر به استانبول می توانید به وسیله موویت استانبول کارت را خریداری و برای سوارشدن به مترو و اتوبوس بهره ببرید. بعلاوه، می توانید به میزان تعداد سفرهایمورد احتیاجتان هزینه بلیط را پرداخت کنید و حتی می توانید برای همراهان خود هم بلیطبخرید. از مزیت های دیگر استفاده از موویت این است که تمام اطلاعات بلیط هایخریداری شده، جزئیات پرداخت ها، صورتحساب ها، تمام ایستگاه هایی که سوار و پیادهشده اید و راستاهایی که طی نموده اید در موویت ذخیره می شوند و همواره در دسترس شمامی مانند.

راستایابی زنده

با راهنمای راستایابی زنده نقطه آ. به ب. (A-to-B) به صورت مرحله به مرحله راستاهای اتوبوس و راستاهای دیگر حمل و نقل را می توانید ببینید. مثلا چقدر طول می کشد تا از محلی که در آن قرار دارید به ایستگاه اتوبوس برسید، زمان رسیدن به خط مترو مورد نظرتان را ببینید و یا اینکه وقتی در اتوبوس یا مترو هستید و به مقصد می رسید، به وسیله اپ هشدار پیاده شدن دریافت کنید.

گزارشات کاربران

کاربران موویت می توانند مسائل موجود در راستا یا ایستگاه های اتوبوس و خط مترو، خط ارائه خدمات، و زمانبندی را گزارش دهند تا کاربران دیگر از آن مسائل آگاه شوند.

منظره نقشه

به وسیله نقشه می توانید تمام ایستگاه هایاتوبوس، راستاها، و خط های مترو را ببینید. بعلاوه، نقشه به صورت فایل پی. دی. اف.هم در دسترس است تا اگر کاربران دسترسی به اینترنت نداشتند و آفلاین بودند بتواننداز اطلاعات استفاده نمایند.

نحوه استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)

ابتدا باید اپلیکیشن موویت (Moovit) را در تلفن همراه خود از اپ استور یا گوگل پلی دانلود کنید و نصب کنید. سپس اپ موویت بر روی صفحه تلفن همراهتان در میان برنامه های دیگر ظاهر می گردد. بعد از لمس آیکون اپ موویت، برنامه باز شده و اولین مرحله معین کردن لوکیشن یا منطقه ای است که در آن حضور دارید. باید لوکیشن یا موقعیت مکانی گوشی خود را از قبل فعال کنید و یا اینکه به اپ اجازه دسترسی به موقعیت مکانی تان را بدهید.

توجه داشته باشیدکه اپلیکیشن موویت (Moovit)در ایران کارایی ندارد و در کل مقصد ایران در این برنامه وجود ندارد؛ بعلاوهاستفاده از این برنامه به زبان فارسی نیز امکان پذیر نیست و برای استفاده از ایناپ باید به زبان انگلیسی و یا زبان های دیگر تسلط داشته باشید!

برای استفاده از این برنامه بهتر است که ابتدا حساب کاربری ایجاد کنید و یا اینکه می توانید به وسیله حساب کاربری خود در فیسبوک، گوگل و یا هر ایمیلی که دارید وارد برنامه شوید. از این طریق می توانید تمام اطلاعات و فعالیت های خود را در برنامه ذخیره کنید.

پس از معین کرد منطقه، صفحه تازهی باز می گردد که در آنجا می توانید آدرس جایی که می خواهید بروید را روی نقشه معین کنید و یا نزدیکترین خدمات موجود در جایی که هستید را جستجو کنید. به طور مثال اگر در پی نزدیکترین ایستگاه و یا هر جای دیگر هستید می توانید از روی نقشه انتخاب کنید و یا اینکه از لیست موجود یکی را انتخاب کنید.

جزئیات مورد احتیاج در خصوص ایستگاهی که انتخاب کردید به طور کامل برایتان به نمایش گذاشته می گردد. پس از اینکه آیکون آبی رنگ نقشه (در سمت راست نام ایستگاه) را لمس کنید، نقشه باز می گردد و راستا مکانی که شما در آنجا قرار دارید تا نقطه مقصد را نمایش می دهد.

سپس باید صفحه را بالا بکشید و وسیله نقلیه ای که می خواهید با آن به مقصد بروید را انتخاب کنید تا اطلاعات مورد احتیاج را بتوانید ببینید.

برای خروج از صفحه هم باید فلش بازگشت به عقب را دوبار بزنید.

برای استفاده از برنامه ریز سفرهای درون شهری، در پایین صفحه گزینه Directions را لمس کنید و مقصد را در نوار ارد کنید؛ و از میان لیستی که برایتان نمایان می گردد، مناسب ترین را انتخاب کنید.

برای سفر خود چند انتخاب Options مشخص کنید تا بتوانید مسافت پیاده روی را محدود کنید و وسیله حمل و نقلی که ترجیح می دهید سوار شوید را انتخاب کنید.

با لمس دکمه پایین صفحه انتخاب های خود را برای سفرهای دیگر ذخیره کنید.

با استفاده از ساعت Clock زمان حرکت را انتخاب کنید.

با لمس آیکون ساعت می توانید ساعت حرکت را معین کنید و سپس باید گزینه Done را لمس کنید.

راستاهای موجود را جستجو کنید، و راستای که می خواهید بروید را انتخاب کنید و جزئیات آن راستا را مشاهده کنید.

برای دریافت به روز رسانی ها Updates و راستاها در زمان واقعی Directions in real time گزینه Start Live Directions را لمس کنید.

در صفحه اصلیبرای راحتی بیشتر و سرعت عمل بالاتر می توانید آدرس منزل Home و محل کار Workرا وارد و ذخیره کنید.

بعلاوه می توانیدمقاصد محبوب خود و یا ایستگاه های پرتردد را با لمس گزینه Add در قسمت Favouritesمورد علاقه های خود ذخیره کنید.

بعد از اینکهگزینه Add به معنیاضافه کردن را زدید باید مقصد مورد علاقه خود را وارد کنید و یا اینکه با لمسگزینه Choose on mapروی نقشه مقصد را انتخاب کنید.

کمی پایین تر،یعنی در زیر محل کار Workمی توانید درخواست اوبر Request anUber دهید.

در پایین صفحه سهگزینه می بینید که به ترتیب زیر هستند:

راستاها Directions

Directions یا همان راستا با آیکونی به شکل دو نقطه که به وسیله فلش به هممیرسند نشان داده شده اند. با انتخابDirections می توانیدراستا را از ذره بین بالای صفحه جستجو کنید، روی نقشه انتخاب کنید و یا اینکه ازمیان لیست مورد علاقه ها انتخاب کنید.

ایستگاه ها Stations

Stationsکه به معنی ایستگاه ها است با آیکون لوکیشن معین شده، که می توانید Nearby Stops ایستگاه های نزدیک و اطراف خود و یا Favourites مورد علاقه ها را در نقشه ببینید.

خط ها Lines

با انتخاب خط ها وارد صفحه دیگری می شوید که در بالای صفحه می توانید خط موردنظر را تایپ نموده و جستجو کنید؛ با انتخاب ستاره می توانید خط های مورد علاقه وپرتردد خود را ببینید؛ All به معنای همه، لیست تمام خط ها را نشان می دهد؛ Bus به معنای اتوبوس، فقط لیستخط های اتوبوس را نشان می دهد؛ و Train به معنای قطار، اطلاعات ایستگاه های قطار را در اختیارتانقرار می دهد.

نقاط ضعف اپلیکیشن موویت (Moovit)

با نصب اپلیکیشن موویت(Moovit) بر روی تلفن همراه خود در طول سفر دیگر مشکل راستایابی نخواهیدداشت و می توانید بدون نگرانی از وسایل نقلیه عمومی بهره ببرید و از پرداختهزینه بالای اضافی برای تاکسی راحت خواهید بود.

اما این اپلیکیشن به جز مزایا نقاط ضعفی هم دارد. یکی از مهم ترین نقاط ضعف اپلیکیشن موویت (Moovit) این است که در پایگاه داده ها نام موقعیت های مکانی وجود ندارد. هنگامی که نام یک ایستگاه یا آدرس را تایپ می کنید در جستجو نمایش داده می گردد، اما وقتی نام رستوران یا مغازه را جستجو می کنید ممکن است یک یا دو بار نمایش داده گردد و دیگر نمی توانید آن را در نوار ابزار جستجو بیابید. اما گوگل مپ بر خلاف موویت عمل می نماید و همه موقعیت های مکانی را می توانید در آن پیدا کنید.

از دیگر نقاط ضعفموویت برای ما ایرانیان این است که به زبان فارسی نمی توانیم از آن استفاده کنیم وکلا ایران در میان لیست مناطقی که پوشش می دهد وجود ندارد.

منبع: علی بابا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 204

به "راهنمای استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای استفاده از اپلیکیشن موویت (Moovit)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید