دیابت و بیماری قلبی در کمین افراد بی خواب

به گزارش خبر آزمون، محققان دانشگاه راتگرز آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند، افراد بی خواب بیشتر از افرادی که به موقع می خوابند در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی قرار دارند.

دیابت و بیماری قلبی در کمین افراد بی خواب

به گزارش ایسنا و به نقل از اس اف، تا دیروقت بیدار ماندن می تواند سرگرم نماینده باشد، اما نتایج یک مطالعه تازه نشان می دهد که می تواند برای قلب و سلامت کلی شما نیز مضر باشد. محققان دریافته اند افرادی که شب ها تا دیروقت بیدار می مانند نسبت به افرادی که زود به رختخواب می روند و زود از خواب بیدار می شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 یا بیماری قلبی هستند.

محققان نه تنها متوجه شدند که افراد شب زنده دار نسبت به افراد سحرخیز فعالیت کمتری دارند، بلکه متوجه شدند که این افراد حساسیت کمتری به انسولین دارند که هر دو این موارد به عنوان عوامل پیش بینی نماینده دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی عمل می نمایند.

یافته های این مطالعه بعلاوه نشان داد بدن کسانی که شب ها تا دیر وقت بیدار می مانند، در استفاده از چربی برای انرژی عملکرد خوبی ندارد و این چربی می تواند در بدن تجمع پیدا کند و در نتیجه خطر بیماری های ذکر شده را افزایش دهد. در همین حال، به نظر می رسد که افراد سحرخیز برای کسب انرژی بیشتر به چربی متکی هستند و در طول روز نیز فعال تر هستند.

محققان دانشگاه راتگرز شرکت نمایندگان را بر اساس کرونوتایپ (chronotype) به دو گروه شب زنده دار و سحرخیز تقسیم کردند. محققان این مطالعه از تصویربرداری پیشرفته استفاده کردند و توده بدن و ترکیب بدن و حساسیت افراد به انسولین را ارزیابی کردند و متابولیسم چربی و کربوهیدرات آن ها را نیز با استفاده از نمونه های تنفسی برای روند خواب هر شرکت نماینده استفاده کردند.

این تیم طی یک هفته شرکت نمایندگان را زیر نظر گرفتند تا الگو های فعالیت روزانه آن ها را تعیین نمایند.

برای به حداقل رساندن رژیم های غذایی که بر نتایج تاثیر می گذارند، نویسندگان مطالعه بعلاوه از گروه ها خواسته اند که رژیم های غذایی کنترل شده از لحاظ کالری و تغذیه را دنبال نمایند و یک شب را نیز غذا نخورند.

محققان هر گروه را در حالت استراحت قبل از انجام دو جلسه ورزش 15 دقیقه ای روی تردمیل، یکی با شدت میانه و دیگری با شدت بالا، آزمایش کردند.

دانشمندان دریافتند که افراد سحرخیز چه در زمان استراحت و چه در حین ورزش، از چربی بیشتری برای انرژی استفاده می نمایند. آن ها بعلاوه حساسیت بیشتری به انسولین داشتند.

در همین حال، افراد شب زنده دار به انسولین مقاوم بودند و بدن آن ها به انسولین بیشتری برای کاهش سطح گلوکز خون احتیاج داشت. بدن افراد بی خواب نیز کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی خود به جای چربی ترجیح می دهد. تفاوت در متابولیسم چربی بین افراد این دو گروه نشان می دهد که ریتم شبانه روزی بدن ما (چرخه بیداری/خواب) می تواند بر نحوه استفاده بدن از انسولین تأثیر بگذارد.

پروفسور استیون مالین، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه راتگرز گفت: این مشاهدات درک ما را از اینکه چگونه ریتم های شبانه روزی بدنمان بر سلامت ما تأثیر می گذارد، افزایش می دهد. تحقیقات بیشتری برای آنالیز این ارتباط احتیاج است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 274

به "دیابت و بیماری قلبی در کمین افراد بی خواب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیابت و بیماری قلبی در کمین افراد بی خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید