جزئیات پروتکل برگزاری امتحانات حضوری مدارس

به گزارش خبر آزمون، رئیس اداره سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت ضمن تشریح پروتکل هایی که برای رعایت نکات بهداشتی و ضد کرونا در مدارس برقرار است، گفت: مدرسه مکانی است که کلیه سیاست گذاران بر آن حساس هستند و به محض اینکه احساس نمایند ضروری است تغییری در سیاست های اتخاذ شده پیرامون آن ها ایجاد گردد، وارد عمل خواهند شد.

جزئیات پروتکل برگزاری امتحانات حضوری مدارس

به گزارش ایسنا، دکتر گلایل اردلان گفت: در بازدید هایی که از مدارس به عمل آمده است و گزارشاتی که ما گرفته ایم بحث استفاده از ماسک در دانش آموزان و معلمین در حد خوب و نه قابل قبولی بوده است. یکی از تاکیدات ویژه ما در بحث مدارس موضوع تهویه است که حتما باید برقرار باشد. از سوی دیگر حفظ فاصله فیزیکی ترجیحا 2 متر فاصله و 4 متر فضا برای هر دانش آموز ضروری است.

وی در تشریح پروتکل های ضد کرونا در مدارس، اضافه نمود: بعلاوه باید کلاس های حضوری فوق العاده لغو شده و از حضور، تردد و مراجعات متفرقه به محیط مدرسه جلوگیری شده و استراحت بین کلاس های دانش آموزان در حداقل ساعت ممکن باشد و ساعت شروع و انتها مدرسه به نحوی باشد که از همزمان شدن رفت و آمد و ازدحام آن ها جلوگیری گردد. قرار دادن جایگاه، نیمکت و کامپیوتر باید به گونه ای باشد که دانش اموزان حداقل با فاصله دو متری از هم قرار گیرند.

او با تاکید بر لزوم آموزش نکات بهداشتی به والدین، اعلام کرد: والدین از این طریق با نحوه پیشگیری از بروز بیماری کووید19 آشنا می شوند و در صورتی که دانش آموز مبتلا باشد و یا علائمی در او رویت گردد دیگر او را به مدرسه نمی فرستند. از طرفی مدرسه هم باید برای رسیدگی به دانش آموزان و کارکنان مشکوک به بیماری از قبل برنامه داشته باشد.

اردلان بعلاوه بر شست وشوی مکرر دست ها در محیط مدرسه، استفاده از مواد ضدعفونی نماینده بر پایه الکل برای افراد حاضر در مدرسه و... تاکید نمود و اضافه نمود: نیرو های خدماتی نیز باید هنگام فعالیت از لباس محافظتی و ماسک و دستکش استفاده نمایند. دانش آموزان باید وسایل شخصی برای استفاده خود داشته باشند و گچ یا ماژیک مورد استفاده معلم و دانش آموزان جدا باشد و در صورت امکان گچ یا ماژیک شخصی به همراه داشته باشند.

وی اضافه نمود: به طور کلی علاوه بر پروتکل های اعلام شده، بر پروتکل هایی نظیر فاصله اجتماعی ایمن، تهویه، شست وشوی دست ها و استفاده از ماسک تاکید ویژه داریم.

رئیس اداره سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره رتبه سوم مدارس در نقض پروتکل های بهداشتی، ضمن اظهار بی اطلاعی از این موضوع، گفت: اطلاعات بیشتر را باید بخش منتشر نماینده آمار ارائه دهند که ممکن است دستورالعمل هایی خاص خود را داشته باشند؛ ولی این آمار از سوی اداره ما منتشر نشده است اما، در هر حال ما پایش ها و نظارت های زیادی درکل کشور داریم و همکاران ما و آموزش و پرورش نظارت بر مدارس را انجام می دهند. چک فهرست های ما یک سقف نمره ای دارد که اگر نمره کمتر از این سقف کسب گردد، تذکر داده می گردد و در صورت عمل نکردن مدرسه به تذکرات، منطقه آموزش و پرورش و ستاد کرونا اقدامات و مداخلات لازم را انجام می دهند.

وی درباره دانش آموزانی که پس بهبودی از کرونا می خواهند به مدرسه بازگردند، توضیح داد: دانش آموزی که دوره بیماری را طی نموده است باید به پزشک مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کند و پس از انجام تست با پاسخ منفی به مدرسه بازگردد.

وی در خصوص تمهیداتی که برای حضور دانش آموزان دبستانی در مدارس اتخاذ شده است، تاکید نمود: ساعت حضور این دانش آموزان در مدارس کمتر بوده و نظارت معلمین و کادر مدرسه هم بر آن ها بیشتر است و اولیا هم کاملا توجیه می شوند و، چون ساعت حضور کم است مسئله ای برای آن ها پیش نمی آید؛ البته نمی توان گفت در بازدید هایی که داشتیم دانش آموزان ابتدایی مسئله ای نداشتند، اما آموزش های لازم برای رعایت پروتکل ها به آن ها ارائه می گردد تا به امید خدا سال تحصیلی را ایمن طی نمایند.

اردلان اعلام کرد: مدارس مکانی است که کلیه سیاست گذاران بر آن حساس هستند و به محض اینکه احساس نمایند ضروری است تغییری در سیاست های اتخاذ شده پیرامون آن ها ایجاد گردد وارد عمل خواهند شد؛ تا به امروز نزدیک 7 پروتکل به وسیله کلیه ذی نفعان نوشته شده است و همه در خصوص آن نگرانی دارند و سعی می نمایند برترین اقدامات در این بخش انجام گردد.

وی درباره برگزاری امتحانات ترم اول دانش آموزان نیز اعلام کرد: بدیهی است که برگزاری امتحانات پروتکل خاص خود را دارد که مانند مراکز تجمعی است. بعضی دانش آموزان غربالگری می شوند که مطمئن شوند بیماری خاصی ندارند و در بدو ورود از این نظر که علامت دارند یا خیر آنالیز می شوند و یک خود اظهاری دارند.

اردلان در این باره اضافه نمود: استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی و حداقل زمان ممکن برای برگزاری امتحانات، اخذ امتحان در اتاق ایزوله از دانش آموز علامت دار و. همگی اقدامات لازم در این زمینه است که مدیران مدارس به آن مطلع هستند.

وی گفت: از دانش آموزان نیز می خواهیم به محض تمام شدن امتحان به منزل بازگردند و از حضور اضافه در محل، روبوسی و درآغوش کشیدن یکدیگر خودداری نمایند تا مسئله ای برایشان پیش نیاید.

منبع: فرارو
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 93

به "جزئیات پروتکل برگزاری امتحانات حضوری مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پروتکل برگزاری امتحانات حضوری مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید