این هیولای لوکس آپارتمانتان را زیبا می نماید!، طرز نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری

به گزارش خبر آزمون، گیاه برگ انجیری یا مانسترا از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه به علت داشتن برگ های بزرگ و شکافدارش بین دوستداران گل و گیاه هواداران زیادی دارد.

این هیولای لوکس آپارتمانتان را زیبا می نماید!، طرز نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری

گیاه مانسترا هواداران بسیاری بین آپارتمان نشین ها دارد. این گیاه با برگ های پهن و شکاف های زیبایش چشم حتی کسانی را که عاشق گل و گیاه نیستند نیز به سمت خود جذب می نماید. البته این را هم باید بدانید که مانسترا یک گیاه لوکس محسوب می گردد و قیمت آن نسبتا بالا است.

مانسترا بومی جنگل های بارانی جنوب مکزیک و کلمبیا است و نگهداری آن در آپارتمان خیلی سخت نیست. به شراطی که نکات زیر را در نگهداری آن رعایت کنید:

نور و دما

مانتسرا، حساسیت چندانی به تغییرات دمایی ندارد، اما دمای مناسب برای این گونه گیاهی بین 17 الی 28 درجه سانتی گراد است. در کل برای جلوگیری از گرما زده شدن گیاه برگ انجیری به برگ های آن آب اسپری کنید.

این گیاه همواره سبز نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد، زیرا اگر برگ انجیری مانسترا در معرض نور مستقیم قرار داده گردد، دچار سوختگی برگ ها می گردد. بعلاوه هر چه گیاه نور بیشتری دریافت کند برگ هایی بزرگ تر با شکاف های بیشتر خواهد داشت.

آبیاری برگ انجیری

گیاه مانسترا یا گل برگ انجیری نسبت به آبیاری زیاد حساس است. قبل از آبیاری باید حدود 2 تا 3 سانت از سطح خاک آن خشک شده باشد. می توانید با یاری سیخ چوبی یا خلال دندان مقدار خشک بودن سطح خاک را آنالیز کنید. فقط حواستان باشد که سیخ را در نزدیکی ساقه گیاه، وارد نکنید تا به غده یا ریزوم های آن آسیب برسد.

در پاییز و زمستان دفعات آبیاری را کاهش دهید. برای افزایش رطوبت در فضا های بسته، گیاه را غبارپاشی کنید. برای غبارپاشی برگ انجیری از آب مقطر یا آب جوشیده سرد شده بهره ببرید. گاهی نیز برگ های آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

کوددهی و حفظ سرسبزی برگ های مانسترا

برای کوددهی مانسترا از کود 20-20-20 بهره ببرید و هر دوهفته یک بار کوددهی را انجام دهید. برای حفظ سرسبزی برگ ها نیز هر دو ماه به آن کود آهن بدهید.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

قهوه ای شدن نوک برگ ها نشان می دهد که خاک گیاه کاملاً خشک شده است و به صورت منظم آبیاری نشده است تا رطوبت خاک حفظ گردد.

اگر در اطراف قسمت های قهوه ای نوک برگ ها هاله زرد وجود دارد، یعنی گیاه به بیماری قارچی مبتلا شده است. بیماری قارچی معمولاً به علت آبیاری بیش از حد یا باقی ماندن رطوبت زیاد خاک ایجاد می گردد. در این شرایط برگ های آسیب دیده را جدا کنید و قبل از آبیاری مجدد صبر کنید تا رطوبت خاک مقداری خشک گردد.

تکثیر و قلمه زدن برگ انجیری

بای بدانید که گیاه برگ انجیری به سرعت رشد می نماید، بنابراین حواستان باشد آن را در فضای بازتری قرار دهید. اگر گیاه آغاز به تسخیر فضای شما نموده است، باید چند برش برای کنترل مقدار و حفظ ظاهر آن بزنید. ما در این مطلب چگونگی اصلاح مانسترا را به شما آموزش می دهیم.

1. قبل از فصل رشد هرس کنید

برای هرس مانسترا یا هیولای خود بهتر است قبل از فصل رشد یعنی بهار برنامه ریزی کنید. اگر گیاه را برای کنترل مقدار آن یا فقط برای حفظ شکل زیبای آن هرس می کنید، سعی کنید قبل از فصل رشد بهار این کار را انجام دهید. این کار به گیاه یاری می نماید تا سریع تر با شرایط تازه سازگار گردد.

2. قیچی را ضدعفونی کنید

قیچی تیز یا قیچی باغبانی را با الکل ضدعفونی کنید. اگر قیچی کثیف یا آلوده باشد بیماری را به مانسترای شما منتقل می نماید، بنابراین قیچی را با پارچه ای آغشته به الکل پاک کنید. اگر الکل هم ندارید 9 قسمت آب را با 1 قسمت سفید کننده مخلوط کنید.

3. دستکش بپوشید

برای محافظت از دستان خود برابر شیره تحریک کننده گیاه دستکش بپوشید. شیره مانسترا اگزالات کلسیم دارد که می تواند پوست شما را تحریک کند و باعث ایجاد جوش گردد. قبل از هرس کردن، یک جفت دستکش بپوشید تا از مسائل پوستی جلوگیری کنید. اگر دتر خانه کودک یا حیوان خانگی دارید، بهتر است گیاه خود را از آن ها موقع هرس کردن دور کنید.

4. برگ های زرد را اصلاح کنید

برگ های زرد، خشک یا مرده را در نزدیکی پایه ساقه جدا کنید. برای جدا کردن برگ های آسیب دیده هم از قیچی ضدعفونی شده بهره ببرید. نزدیک به پایه ساقه برش دهید تا ساقه های بلند و نازک روی گیاه باقی نگذارید. ساقه های نزدیک شاخه اصلی را برای کنترل مقدار گیاه قطع کنید. بهتر است دنبال شاخه هایی باشید که به طرز نامناسبی بیرون زده اند یا برگ های زیادی ندارند.

5. سالم ترین شاخه را برای تکثیر انتخاب کنید

حتما یک شاخه سالم و گره را پیدا کنید با این روش آسان یک مانسترای کاملاً تازه را از گیاهی که قبلاً دارید تکثیر می کنید. در پی شاخه ای سالم باشید که برگ های سبز روشن داشته باشد. گره یک برآمدگی یا حلقه است که درست زیر برگ یا ساقه روی شاخه واقع شده است. مستقیماً زیر گره یک قلمه سالم برش دهید.

6. قلمه را در آب قرار دهید

آب خنک را در یک لیوان یا گلدان بلند بریزید و قلمه را در آن قرار دهید حدود 5 سانتی متر از پایین قلمه در آب فرو برود. بهتر است از یک گلدان یا شیشه شفاف بهره ببرید تا بتوانید به راحتی ریشه ها را آنالیز کنید.

7. هر هفته آب را تعویض کنید

آب را هر چند روز یک بار به مدت چند هفته یا تا زمانی که ریشه ها تشکیل شوند، تعویض کنید تا قلمه پوسیده نگردد. به قلمه باید نور غیرمستقیم برسد.

8. خاک خوب برای کاشت انتخاب کنید

بعد از ریشه زدن قلمه باید آن را بکارید، یک گلدان را با مخلوط خاک با زهکشی خوب پر کنید. خاک گل برگ انجیری باید مانند همه گل های آپارتمانی سبک باشد. ترکیبی از ماسه و خاک باغچه و خاک پیت و خاک برگ. گلدانی را انتخاب کنید که حداقل 15 سانتی مترعرض داشته و دارای سوراخ های زهکشی در پایین باشد. این کار از جمع شدن آب در نزدیکی ریشه گیاه و پوسیدگی جلوگیری می نماید. قلمه را داخل گلدان بگذارید و دور آن را با خاک بپوشانید. سپس آبیاری کنید.

منبع: همشهری آنلاین

منبع: فرارو
انتشار: 30 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1402 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 378

به "این هیولای لوکس آپارتمانتان را زیبا می نماید!، طرز نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این هیولای لوکس آپارتمانتان را زیبا می نماید!، طرز نگهداری و تکثیر گیاه برگ انجیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید