آزمون جی آر ای GRE چیست؟

به گزارش خبر آزمون، درباره آزمون جی آر ای - GRE

آزمون جی آر ای یا همان Graduate Record Examination (GRE) یکی بزرگترین آزمون های ارزیابی دانشجویان برای ورود به دانشگاه است که به وسیله سازمان ETS برگزار می گردد. بیش از نیم میلیون نفر از 160 کشور دنیا، همه ساله آزمون جنرال جی آر ئی را می گذرانند. این آزمون در دو نوع جنرال و سابجکت برگزار می گردد که ما در این مقاله به نوع جنرال آن می پردازیم. نمرات آزمون GRE جنرال مورد قبول بسیاری از دانشگاه ها و مدارس کسب و کار (Business School) آمریکا و کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. این آزمون شامل انواع سوالاتی است که نوع تفکر شما در زمینه های کسب و کار و حقوق در موسسات آموزش عالی را منعکس می نماید. از طرف دیگر آزمون جی آر ای سابجکت مهارت داوطلبین در رشته های بخصوصی همانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی را ارزیابی می نماید.

آزمون جی آر ای GRE چیست؟

مدرک GRE چیست و چه فایده ای دارد؟

محتوای آزمون جی آر ای

  • درک واژگان - این قسمت از آزمون، توانایی داوطلبین در تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از بحث، استدلال از داده های ناقص، درک سطوح مختلف معنایی همانند، تحت اللفظی، تصویری و منظور نویسنده، خلاصه کردن متن، تمایز نکات مهم از جزئی، درک معانی کلمات، جملات و کل متون، و درک روابط بین کلمات و مفاهیم را ارزیابی می نماید. بعلاوه تمرکز این بخش بر مهارت های پیچیده درک واژگان و استدلال کلامی است.
  • ریاضیات - این قسمت از آزمون توانایی داوطلبین در درک، تفسیر و آنالیز اطلاعات کمی، حل مسائل با استفاده از مدل های ریاضی، و به کار گیری مفاهیم اساسی حسابان، جبر، هندسی و تحلیل داده را ارزیابی می نماید. تمرکز این بخش بر مهارت های ریاضیات و استدلال کمی است.
  • نوشتاری تحلیلی - این قسمت از آزمون مهارت های تفکر انتقادی و نوشتاری تحلیلی داوطلبان، از جمله توانایی بیان و استفاده از دلایل و مثال های مربوطه برای استدلال ایده های پیچیده، و آنالیز ادعاها و شواهد را ارزیابی می نماید. تمرکز این بخش بر مهارت های نوشتاری تحلیلی است.

ساختار آزمون GRE

0 :3

مدت زمان کل آزمون

نوشتاری تحلیلی

(یک بخش)

تعداد سوالات: 2 سوال آنالیز مسئله و آنالیز مباحثه

مدت زمان: هر سوال 30 دقیقه

درک واژگان

(دو بخش)

تعداد سوالات: هر بخش 20 سوال

مدت زمان: هر بخش 30 دقیقه

ریاضیات

(دو بخش)

تعداد سوالات: هر بخش 20 سوال

مدت زمان: هر بخش 35 دقیقه

بخش بدون نمره

بخش بدون نمره می تواند به دو صورت در آزمون کامپیوتری ظاهر گردد:

  • سوالات نامعلوم درک واژگان و ریاضیات در میان سوالات
  • سوالات معلوم بخش تحقیق در آخر سوالات

آیا از آزمون GRE واقعا باید ترسید؟

آزمون GRE مناسب چه کسانی است؟

آزمون جی آر ای جنرال مناسب داوطلبینی است که قصد تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد، کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار (MBA)، دکترای حرفه ای حقوق (جی دی J.D) یا سایر دوره های دکتری را دارند. نمرات آزمون GRE به وسیله دپارتمان پذیرش و فلوشیپ (یاری هزینه تحصیلی) دانشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و تکمیل نماینده مدارک لازم برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری همانند ریز نمرات کارشناسی، توصیه نامه ها و دیگر مدارک هستند و شانس متقاضیان در اخذ پذیرش تحصیلی را بسیار افزایش می دهد.

زمان و مکان برگزاری آزمون جی آر ای

آزمون GRE در بیش از 1000 مرکز آزمون در بیش از 160 کشور به صورت کامپیوتری برگزار می گردد. در بیشتر کشورها، آزمون به صورت مداوم در طول سال برگزار می گردد. داوطلبین می توانند هر 21 روز یکبار و تا 5 بار در سال در آزمون جنرال GRE شرکت نمایند. این آزمون به وسیله سازمان سنجش و دیگر موسسات در تهران و شهرستان ها برگزار می گردد.

قابلیت های ویژه آزمون GRE

  • امکان به عقب یا جلو رفتن در هر بخش از سوالات
  • قابلیت نشانه گذاری سوالات برای مرور آن ها
  • ویرایش و تغییر پاسخ سوالات در هر بخش
  • وجود ماشین حساب بر روی صفحه نمایش در بخش سوالات ریاضی

منابع آزمون GRE

سوالات متداول درباره آزمون جی آر ای

هزاران دانشگاه و موسسات آموزش عالی در زمینه کسب و کار و حقوق در کانادا و سایر کشورهای دنیا، این آزمون را قبول می نمایند. برای دریافت فهرست کامل این موسسات به وبسایت ETS مراجعه کنید.

بنابر اعلام سازمان ETS هزینه این آزمون برای کشور ایران 205 دلار در نظر گرفته شده است.

بله. بسیاری از مدارس حقوق، نمره آزمون GRE را برای پذیرش در دوره های دکتری حرفه ای حقوق خود تایید می نمایند. برای دریافت فهرست کامل این موسسات به وبسایت ETS مراجعه کنید.

سختی بخش های اول درک واژگان و ریاضیات در حد میانه است. سختی بخش های دوم این دو مهارت بستگی به نمره شما در بخش اول آن ها دارد. به طور مثال اگر بخش های اول دو مهارت درک واژگان و ریاضیات را با نمره بسیار خوب بگذرانید، سوالات بخش دوم آن ها از سختی بیشتری برخوردار خواهند بود.

آزمون نوشتاری آیلتس و تافل، درک داوطلبین از لغات، گرامر و نگارش در زبان انگلیسی را ارزیابی می نماید. اما آزمون نوشتار GRE مهارت داوطلبین در تحلیل استدلال های منطقی را نیز ارزیابی می نماید.

موسساتی در ایران وجود دارند که دوره های آمادگی آزمون جی آر ای را برگزار می نمایند. بعلاوه می توانید به ابزارهای آمادگی برای آزمون ETS نیز مراجعه کنید.

خیر. برای دریافت امتیاز کامل سوال باید تمام پاسخ های صحیح سوال را انتخاب کنید.

بلافاصله پس از اتمام آزمون کامپیوتری دو گزینه پیش روی شما خواهد بود: لغو امتیازات (Cancel) یا نمایش و گزارش امتیازات (Report). اگر گزینه Report را انتخاب کنید، نمرات غیر رسمی دو بخش درک واژگان و ریاضیات به شما نمایش داده می شوند (نمره بخش نوشتار احتیاج به آنالیز دارد) و در سوابق نمرات شما ثبت و قابل مشاهده به وسیله موسسات آموزش عالی خواهد بود. در صورت انتخاب گزینه Cancel، نه شما و نه هیچ موسسه ای نمی تواند نمره شما را ملاحظه کند و در سوابق نمرات شما نیز ثبت نمی گردد.

پس از 10 تا 15 روز پس از آزمون، نمرات نهایی آزمون در پروفایل شما قابل ملاحظه خواهند بود.

هنگام گزارش نمرات آزمون در محل برگزاری آزمون، می توانید دانشگاه مورد نظر خود را اعلام کنید. شما می توانید نمرات خود را به حدبیشتر 4 موسسه آموزش عالی به رایگان معرفی کنید. در صورت تمایل به ارائه نمرات به بیش از این تعداد، باید هزینه پرداخت کنید.

نمرات آزمون GRE تا 5 سال اعتبار خواهند داشت.

خیر، محدودیت سنی برای شرکت در آزمون GRE وجود ندارد.

سازمان ETS در این خصوص بیانیه ای نداشته است. اما به طور معمول متقاضیان به یک مدرک دانشگاهی احتیاج خواهند داشت.

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 23 آذر 1400 بروزرسانی: 23 آذر 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 23

به "آزمون جی آر ای GRE چیست؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آزمون جی آر ای GRE چیست؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمون جی آر ای GRE چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید