کشفی که دنیای نجوم را تکان داد، عدم تعادل انرژی در زحل بیداد می نماید!

به گزارش خبر آزمون، شیطنت های زحل تمامی ندارد؛ این سیاره حلقه دار عدم تعادل انرژی را در سراسر کره خود تجربه می نماید.

کشفی که دنیای نجوم را تکان داد، عدم تعادل انرژی در زحل بیداد می نماید!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، این کشف، نقطه عطفی در درک ما از آب و هوای سیارات غول پیکر گازی، تکامل طولانی مدت و تغییرات مداوم آن ها است.

لیمینگ لی، فیزیکدان از دانشگاه هیوستون، می گوید: این اولین بار است که عدم تعادل انرژی جهانی در مقیاس فصلی در یک غول گازی مشاهده می گردد. این نه تنها بینش جدیدی در خصوص شکل گیری و تکامل سیارات به ما می دهد، بلکه طرز تفکر ما را در خصوص علوم سیاره ای و جوی نیز تغییر می دهد.

اما عدم تعادل انرژی به چه معناست؟

نور پرقدرت خورشید که در سراسر منظومه شمسی جریان دارد، هر چیزی را که به آن برخورد می نماید، با انرژی آغشته می نماید. انرژی نیز به وسیله سیارات عمدتاً به شکل تابش حرارتی به فضا می تابد. در خصوص سیارات غول پیکر گازی، از جمله زحل، یک منبع انرژی نیز وجود دارد که در اعماق آن ها، بر آب و هوای سیاره از درون تأثیر می گذارد.

تیمی به سرپرستی دانشمند جوی Xinyue Wang از دانشگاه هیوستون در حال مطالعه داده های کاسینی در زحل بودند تا درخشندگی آن را آنالیز نمایند که متوجه چیز جالبی شدند. تفاوت بین اندازه جذب انرژی در مقایسه با اندازه انرژی که ساطع می نماید می تواند تا 16 درصد متفاوت باشد، با نوساناتی که مطابق با فصول سیاره است.

محققان با آنالیز دقیق تر دریافتند که این موضوع به اندازه فاصله زحل از خورشید در هر زمان مشخص مربوط می گردد. مدار زحل کاملا دایره ای نیست. در واقع بیضوی است که منجر به تغییر فاصله، نزدیک به 20 درصد بین نزدیکترین فاصله آن به خورشید و دورترین آن می گردد.

زمانی که زحل به خورشید نزدیک تر است، تابش بسیار بیشتری از خورشید نسبت به زمانی که دورتر است، دریافت می نماید، که منجر به عدم تعادل انرژی فصلی می گردد. زحل کاملاً با زمین فرق دارد. مدار زمین دایره ای تر است، بنابراین تضاد شدید مشابهی را تجربه نمی کنیم. کشف رخ داده واقعاً آن چیزی نبود که کسی برای غول های گازی انتظار داشت.

وانگ شرح می دهد: در مدل ها و نظریه های فعلی جو، آب و هوا و تکامل غول های گازی، بودجه انرژی جهانی متعادل فرض می گردد. اما ما معتقدیم که کشف این عدم تعادل انرژی فصلی احتیاج به ارزیابی مجدد این مدل ها و نظریه ها دارد.

این کشف می تواند به این معنی باشد که انرژی نامتعادل زحل می تواند نقش ناشناخته ای را در ایجاد طوفان های بزرگ و همرفتی ایفا نماید که در اعماق اتمسفر رخ می دهد و ممکن است فرآیندهای مشابه در سایر غول های گازی، مانند مشتری، انجام گردد.

بعلاوه می تواند به ما یاری کند آب و هوای روی زمین را کمی بهتر درک کنیم، جایی که عدم تعادل انرژی بسیار کمتر است، اما هنوز صفر نیست و دیگر سیارات پوشیده از گاز، نپتون و اورانوس، که عملکرد درونی و بیرونی آن ها هنوز مورد آنالیز قرار نگرفته است، هنوز برای ما انسان ها یک راز است.

منبع: sciencealert

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1403 بروزرسانی: 1 تیر 1403 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 445

به "کشفی که دنیای نجوم را تکان داد، عدم تعادل انرژی در زحل بیداد می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفی که دنیای نجوم را تکان داد، عدم تعادل انرژی در زحل بیداد می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید