روستای انبوه دهکده جهانی گردشگری می گردد

به گزارش خبر آزمون، ولی جهانی اظهار کرد: انبوه رودبار یکی از روستاهای تاریخی بسیار مهم گیلان بوده و دارای قابلیت های گردشگری فراوان است.

روستای انبوه دهکده جهانی گردشگری می گردد

وی با اشاره به بافت تاریخی روستای انبوه رودبار افزود: 90 درصد ثبت و ساماندهی بافت تاریخی انبوه صورت گرفته و قرار شد تا ظرف 45 روز آینده نهایی گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از ثبت انبوه به عنوان روستای ملی جاجیم بافی و البسه محلی اطلاع داد و بیان نمود: مقدمات ثبت انبوه رودبار به عنوان روستای ملی جاجیم بافی و البسه محلی فراهم شده است.

جهانی با اشاره به قابلیت های صنایع دستی روستای انبوه در بخش های مختلف افزود: بر اساس تفاهم نامه با کمینه امداد، به حدود 50 نفر از هنرمندان صنایع دستی انبوه تسهیلات کم بهره تا سقف 150 میلیون تومان تعلق می گیرد.

وی با انتقاد از شرایط نامناسب پل تاریخی انبوه افزود: پل تاریخی انبوه بعد از زلزله 69 رودبار به قزوین واگذار شده است و اکنون شرایط مناسبی ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با تاکید بر لزوم معین تکلیف پل تاریخی انبوه، بیان نمود: مسئولان میراث فرهنگی قزوین باید هر چه سریع تر شرایط پل تاریخی انبوه را معین نمایند.

مستند معرفی روستای انبوه ساخته می گردد

جهانی با بیان اینکه پل تاریخی انبوه منحصر به فرد است، گفت: پل تاریخی انبوه تنها پلی است که یک هزار دهنه دارد و آب رودخانه شاهرود از زیر آن عبور می نماید.

وی با بیان اینکه انبوه دهکده جهانی گردشگری می گردد، افزود: بعد از ثبت جهانی روستای قاسم آباد، اولویت برای جهانی شدن روستای انبوه خواهد بود و از هم اکنون بعضی مقدمات طرح ریزی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان با بیان اینکه مستند معرفی روستای انبوه ساخته می گردد، گفت: به منظور معرفی بیشتر این روستا، فیلم مستندی از انبوه ساخته شده و در شبکه استانی باران انعکاس داده گردد.

جهانی از برپایی تور عکاسی روستای انبوه اطلاع داد و بیان نمود: این تور گردشگری و عکاسی با حضور عکاس و خبرنگاران برتر کشور و استان در شهریورماه همزمان با برداشت انار در انبوه برپا می گردد.

وی با بیان اینکه انبوه شایستگی جهانی شدن دارد، افزود: بافت تاریخی، تلفیق معماری تاریخی و طبیعی، انواع لباس های سنتی و وجود قلعه های تاریخی در اطراف، وجود قبرستان های قدیمی، تنها بخشی از قابلیت های گردشگری انبوه است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با اشاره به وجود قدیمی ترین سنگ قبر استان در روستای انبوه، افزود: این سنگ قبر مربوط 1200 سال قبل است و از ظرفیت های گردشگری این روستا به شمار می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 401

به "روستای انبوه دهکده جهانی گردشگری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای انبوه دهکده جهانی گردشگری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید