بازگرداندن اثربخشی واکسن با تزریق دز یادآور

به گزارش خبر آزمون، دز های تقویتیِ واکسن های کووید اکنون به طور گسترده در کشور های مختلف در دسترس هستند و بزرگسالان (و برخی از نوجوانان) تشویق می شوند تا برای جبران کاهش اثربخشیِ واکسیناسیون اولیه، دز های بیشتر از واکسن را نیز دریافت کنند.

بازگرداندن اثربخشی واکسن با تزریق دز یادآور

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت (WHO) طی دستورالعملی به ارائه تعاریف و واژه شناسی به روز شده ای در مورد دُزهای بعدی (بوستر یا اضافی) واکسن کووید-19 پرداخته است.

* بنابر تعریف این سازمان، تزریق دُزهای یادآور (بوستر/تقویتی) برای اکثریت افراد انجام می شود که بر حسب برندِ واکسن دریافتی (تک دُز یا دو دُز)، فرایند واکسیناسیون اولیه (کامل) را تکمیل کرده اند و به دلیل گذشت زمان، ایمنی و مصونیت بالینی ناشی از واکسن در جمعیتِ مزبور به کمتر از مقدار ایده آل کاهش یافته است.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت، هدف از تزریق دُز یادآور، بازگرداندن اثربخشی واکسن و افزایش آن نسبت به مقداری است که دیگر کافی تلقی نمی شود.

* اما بر اساس این تعریف، دُزهای اضافی یک واکسن به عنوان بخشی از همان واکسیناسیون اولیه در نظر گرفته می شود که ادامه پیدا می کند و برای گروه های مشخصی مورد نیاز است که در آنها، مقدار واکنش ایمنی پس از انجام مرحله اولیه استاندارد واکسیناسیون، کافی تلقی نمی شود. هدف از یک دُز اضافی در سری اولیه واکسیناسیون، افزایش واکنش ایمنی در بدن فرد برای ایجاد سطح کافی از اثربخشی در برابر بیماری است.

گفتنی است به نقل از سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، برای مثال، بدن بیماران مبتلا به نقص ایمنی اغلب پس از سری اولیه و استاندارد واکسیناسیون (که برای افراد معمولی و سالم کافیست) قادر به ایجاد واکنش ایمنی به مقدار کافی نیست. همچنین ممکن است بدن افراد سالمند نیز در واکنش به برخی از واکسن ها واکنش ضعیفی نشان بدهد. این دو گروه بنابر تعریف فوق در جمعیت هایی دسته بندی می شوند که نیاز به دز اضافی واکسن دارند و واکسیناسیون اضافی آن ها به عنوان بخشی از همان سری اولیه تلقی می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 109

به "بازگرداندن اثربخشی واکسن با تزریق دز یادآور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگرداندن اثربخشی واکسن با تزریق دز یادآور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید