انگل ترسناکی که به قلب رسیده و جا خوش نموده ، عکس

به گزارش خبر آزمون، وقتی صحبت از انگل ها می گردد، فکر همه ما به سمت کرم ها و حشرات می رود؛ اما در قلمروی اقیانوس ها، به نظر همه چیز متفاوت هست و حتی موجودات بزرگ و سهمگینی مثل کوسه ها هم از این انگل ها در امان نیستند و در موارد استثنایی، می بینیم که حتی زندگی در زیر موج ها هم ممکن است چقدر وحشتناک و سخت گردد.

انگل ترسناکی که به قلب رسیده و جا خوش نموده ، عکس

غزال زیاری: دانشمندان گاهی موارد نادری از انگل را مشاهده نموده اند که در قلب و اندام های داخلی کوسه ها زندگی می نمایند. انگلی به نام مارماهی بینی کوتاه snubnosed eel.

در یک مورد که در سال 1997 رویت شده بود، بعد از تشریح یک کوسه ماکوی باله کوتاه بزرگ، مشاهده شد که دو مارماهی در قلب او خانه نموده بودند و از خون او تغذیه می کردند و ده سال بعد، در سال 2007، چند مارماهی بینی کوتاه در قلب، حفره های بدن و ماهیچه های یک کوسه ببری شنی دندان کوچک (Odontaspis ferox) مشاهده شدند.

مارماهی هایی که انگل نیستند

آنچه این موضوع را جالب می نماید این است که مارماهی ها، احتیاجی ندارند که انگل وار زندگی نمایند و می توانند به راحتی در اقیانوس زندگی را ادامه دهند و از بقایای مرده حیوانات کف دریا تغذیه نمایند. البته ماجرا به همین جا ختم نمی گردد و مارماهی های بینی کوتاه دوست دارند تا در بدن ماهی های بزرگ تر نفوذ نمایند و در بدنشان غوطه ور شوند و از محتویات داخل قلب های آنها تغذیه نمایند. تا سال ها پیش کسی مارماهی را نوعی انگل برای کوسه ها نمی دانست؛ تا اینکه در سال 1992، یک کوسه نر ماکوی باله کوتاه در بستر اقیانوس اطلس شمالی کشف و به خشکی آورده شد. یک کوسه بزرگ با 395 کیلوگرم وزن که جنازه آن به داخل کشتی منتقل شد.

تغییر رنگ بدن کوسه حکایت از آن داشت که او برای مدتی در بستر گل آلود دریا بوده و بعد از انتقالش به خشکی آنالیز ها در خصوص علت مرگش شروع شد و بعد از کالبدشکافی، محققان حسابی سورپرایز شدند: در مجرای قلب کوسه، دو مار ماهی ماده جوان و چاق حدودا 20 سانتی متری مشاهده شدند که البته آنها نیز مرده بودند و البته معین بود که قبل از آن، زندگی خوشی را در قلب کوسه داشتند و مدتی در آنجا زندگی می کردند.

در مقاله منتشر شده در این باره می خوانیم: معده هر دو مارماهی پر از خون بود و این یعنی آنها مدتی در بدن کوسه زندگی و از خون او تغذیه می کردند و هیچ غذا یا انگلی درمحتویات روده دو مار ماهی پیدا نشد.

بیشتر بخوانید:

  • عجیب ترین جاسوس زنده ارتش پوتین ، فرسنگ ها زیر دریا!
  • رازهای نهفته در منطقه نیمه شب که زیردریایی تایتان را به کام مرگ کشاند

این دو مار ماهی آسیب هایی نیز به قلب کوسه وارد نموده بودند که این آسیب ها در قلب شش کوسه ماکوی باله کوتاه دیگری که مارماهی در بدنشان یافت نشده بود، دیده نمی شد. نکته جالب توجه اینجا بود که دانشمندان هیچ ردپایی از اینکه این مارماهی ها چطور توانسته اند تا وارد بدن کوسه شده و به قلب او راه پیدا نمایند، نیافتند. آنها معتقدند که شاید وقتی کوسه مجروح بوده یا مرده، این مارماهی ها به قلب او راه یافته و از او تغذیه کردند. در ادامه این مقاله می خوانیم: این دو مارماهی قبل یا بعد از مرگ کوسه، آن را پیدا کردند و از جایی در اطراف آبشش یا گلوی کوسه به داخل بدنش نفوذ نموده و وارد سیستم گردش خون او شده و به قلب کوسه رسیدند و در طول این مدت از خون کوسه تغذیه می کردند.

در خصوص کوسه ببری شنی ، اطلاعات کمتری موجود است . در مقاله منتشره در این باره می خوانیم:یک کوسه ماده 3.7 متری مرده در نزدیکی جزایر قناری در اقیانوس یافت شد و چندین مارماهی بینی کوتاه در قلب، بدن و عضلات پشتی او پیدا شدند. در مقاله ای در این رابطه می خوانیم:این کوسه بالغ بود ولی تخمدان هایش از بین رفته بودند؛ یا مارماهی ها از آنها تغذیه نموده بودند و یا به صورت طبیعی از بین رفته بودند. این احتمال وجود دارد که مارماهی ها در مرگ او نقش داشتند ؛ چرا هیچ عامل کشنده داخلی و خارجی معینی رویت نشد.

نهنگی که از مارماهی ها در امان نماند

این طور به نظر می رسد که مارماهی ها در منابع غذایی که زنده نیستند، رشد می نمایند و مثلا در لاشه نهنگی که در سواحل ژاپن پیدا شد هم مارماهی های فراوانی یافت شدند. ویدیوی منتشر شده در این رابطه هم نشان می دهد که آنها چطور این کار را انجام می دهند و همین دانشمندان را بر آن داشته تا مطالعات بیشتری در خصوص این رفتار مارماهی ها انجام دهند.

درحال حاضر استراتژی موجود شناخته شده، این موجودات را به عنوان انگلی اختیاری می شناسد. اگر چه مارماهی ها احتیاجی به تغذیه از حیوانات زنده ندارند ولی توانایی انجام این کار، شبیه به چگونگی تکامل موجودات دیگر در تبدیل شدن به انگلی اجباری یا احتیاج مطلق برای بقا در بدن موجود زنده دیگری است.

در مقاله منتشر شده در این باره می خوانیم: توانایی زندگی کوتاه مدت در بدن موجودی دیگر، اهمیت بالقوه تکاملی مهمی است؛ چرا که فرصت های بیشتری را برای آنالیز تغییرات فیلوژنتیکی و اکولوژیکی فراهم می نماید که می تواند در خصوص انگل های اجباری و میزبان های واقعی آنها اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار دهد.

منبع: sciencealert

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 397

به "انگل ترسناکی که به قلب رسیده و جا خوش نموده ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگل ترسناکی که به قلب رسیده و جا خوش نموده ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید