آمریکا در پی آزمایش بزرگترین سلاح لیزری

به گزارش خبر آزمون، ارتش آمریکا در حال برنامه ریزی برای آزمایش کردن قوی ترین سلاح لیزری خود در سال آینده است.

آمریکا در پی آزمایش بزرگترین سلاح لیزری

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ارتش آمریکا در حال برنامه ریزی برای آزمایش کردن قدرتمندترین سلاح لیزری خود در سال آینده است.

این سلاح که 300 کیلووات قدرت دارد مشترکاً به وسیله شرکت GA-EMS و بوئینگ ساخته شده و به مقدار کانتینرهای حمل و نقل است و روی کامیون های سنگین سوار می گردد.

روزنامه ایندپندنت نوشته این سلاح لیزری تازه بخشی از پروژه ارتش آمریکا برای ساخت سلاح هایی است که می توانند پهپادها و بالگردهای بزرگ را هدف قرار دهند.

به نوشته این روزنامه، سلاح های لیزری که ارتش آمریکا از آنها استفاده می کرد برای مقابله با اهداف کوچکتر مانند پهپادهای کوچک مورد استفاده قرار می گرفتند.

اسکات فورنی، رئیس شرکت GA-EMS می گوید: سیستم های تسلیحاتی لیزری با قدرت بالا که GA-EMS در این قرارداد ارائه خواهد نمود، سیستم هایی هستند که مرگبارتر از همه سلاح های حال حاضر هستند.

آزمایش این سلاح در حالی صورت می گیرد که خبر آزمایش موشک هایپرسونیک تازه چین جنجال های زیادی را در محافل نظامی و خارجی آمریکا ایجاد نموده است.

کار به جایی رسیده که شخص جو بایدن رییس جمهور آمریکا از فعالیت های نظامی چین در این حوزه ابراز نگرانی نموده و دبیر کل ناتو هم از دستیابی پکن به تسلیحاتی که بتواند محدوده اروپا و آمریکا را به صورت مستقیم مورد هدف قرار دهد، ابراز نگرانی نموده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده موشک پرتاب شده به وسیله چینی ها در ابتدا پیروز شده یک بار به طور کامل زمین را دور بزند و سپس محموله خود را بر روی زمین پرتاب کند. تعیین نیست که چنین موشکی از کدام نقطه پرتاب شده اما وسعت بالای خاک چین چنین اجازه ای را به آن می دهد. به نظر می رسد کلاهک پرتاب شده از نوع کلاهک های هایپرسونیک با قابلیت حرکت گلایدری در فضا است.

اندازه خطای این سلاح در پرتاب اول به وسیله آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا نزدیک به 24 مایل عنوان شده است.

اگر این اطلاعات درست باشد چین اولین کشوری است که یک سیستم بمباران مداری موشکی را با قابلیت پرتاب کلاهک هایپرسونیک تلفیق نموده است؛ سیستمی به غایت خطرناک حتی برای آمریکا که بزرگ ترین زرادخانه هسته ای جهان در اختیار دارد.

سال هاست که چین به توانمندی ساخت موشک های بالستیک با توان هدف قرار دادن خاک آمریکا دست یافته است. نقطه آغاز این توانمندی آزمایش و ساخت موشک DF-5 با برد 13 هزار کیلومتر در سال 1980 میلادی بود که البته در تعداد بسیار محدودی به خدمت گرفته شد.

در طول سال های اخیر چین دست به بهسازی و توسعه موشک های بالستیک خود دست زده که شامل استفاده از سیستم کلاهک چندگانه برای هدف قرار دادن چند هدف با یک موشک، استفاده از سیستم سوخت جامد برای پایداری و قابلیت نگهداری و همچین متحرک کردن سامانه های پرتابی برای جلوگیری از هدف قرار دادن آن ها است تا ثبات راهبردی در مقابل دشمن افزایش یابد.

هم اکنون پیشرفته ترین موشک بالستیک چین موشک DF-41 با برد 12 هزار کیلومتر و قابلیت حمل چند کلاهک هسته ای است که البته در تعداد محدودی به خدمت ارتش چین در آمده است.

با این حال پکن همچنان به ارتقای توانمندی های هسته ای خود فکر می نماید. ارتش این کشور همچنان توان تعرضی را تهدید مهمی علیه توان اتمی خود در یک جنگ احتمالی می داند. از سوی دیگر آمریکایی ها توان ضد موشکی قدرتمندی در اختیار دارند که آن را با استقرار رادارهای رهگیری در کشورهای ژاپن، کره جنوبی و تایوان به شدت تقویت نموده اند.

از این رو چینی ها در پی راهکار جدی تری برای مقابله با این تهدید در مواقع حساس هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 1

به "آمریکا در پی آزمایش بزرگترین سلاح لیزری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در پی آزمایش بزرگترین سلاح لیزری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید