آب برای کشاورزان رایگان می گردد؟ ، جزئیات دستور رئیس جمهوری

به گزارش خبر آزمون، رئیس جمهور در جمع مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی تاکید نمود: اصلاح الگوی مصرف آب با رایگان کردن آن برای کشاورزانی که از روش های نوین آبیاری از جمله آبیاری زیرسطحی استفاده می نمایند، باید در دستور کار قرار گیرد.

آب برای کشاورزان رایگان می گردد؟ ، جزئیات دستور رئیس جمهوری

به گزارش خبرنگاران، سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در جریان فرایند نظارت ستادی بر فعالیت وزارتخانه های دولت، امروز دوشنبه در دومین جلسه، به وزارت جهاد کشاورزی رفت و در جمع مدیران ارشد این وزارتخانه حضور یافت.

رئیسی در این جلسه مهم ترین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی را تامین امنیت غذایی پایدار برای کشور خواند و گفت: وزارت جهادکشاورزی باید زمینه تامین غذای سالم، با کیفیت، مقرون به صرفه و با منشا داخلی، را در کشور فراهم کند، لذا نقش این وزارتخانه در خودکفایی و امنیت غذایی کشور راهبردی و بسیار معین نماینده است.

رئیس جمهور تکمیل زنجیره ارزش در حوزه محصولات کشاورزی را جزء مهم ترین وظایف وزارت جهادکشاورزی خواند و اضافه نمود: این وزارتخانه باید زنجیره ارزش کالاهای اساسی را با اولویت گندم و دانه های روغنی و با هماهنگی بین حلقه های مختلف این زنجیره توسعه داده و گامی راهبردی در راستای استقلال و امنیت غذایی کشور بردارد.

فرآوری محصولات کشاورزی با هدف رونق صنایع تبدیلی و توسعه صادرات در این حوزه دیگر تاکید مهم رئیس جمهور به مدیران ارشد وزارت جهادکشاورزی بود.

رئیسی با اشاره به ظرفیت بزرگ باغداری و اراضی کشاورزی و نیز تنوع اقلیمی کشور گفت: با این ظرفیت بالا، روا نیست که سهم کوچکی از بازار محصولات فرآوری شده جهان در اختیار کشورمان باشد. توسعه صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره ارزش، مهم ترین پیش احتیاج توسعه اقتصاد کشاورزی در کشور است که خود می تواند، موجب توسعه اشتغال و افزایش عایدی خصوصا در منطقه ها روستایی گردد.

رئیس جمهور بعلاوه وجود نعمت 50 میلیون هکتاری مراتع را فرصتی مناسب برای فراوری علوفه دام و توسعه دامپروری ارزیابی کرد و گفت: اصلاح الگوی کشاورزی و دامپروری منطبق بر تناسب نژادهای گیاهی و دامی با اقلیم کشورمان از سیاست های دولت است.

وی، خودکفایی در فراوری بذر و اصلاح الگوی مصرف آب را دو اولویت راهبردی دیگر در حوزه کشاورزی خواند و اضافه نمود: امنیت غذایی پایدار در کشور در گرو خودکفایی در فراوری بذر کشاورزی است و وزارت جهادکشاورزی باید به این مسئله اهتمام داشته باشد. بعلاوه اصلاح الگوی مصرف آب، با رایگان کردن آن برای کشاورزانی که از روش های نوین آبیاری از جمله آبیاری زیرسطحی استفاده می نمایند، باید در دستور کار قرار گیرد.

رئیس جمهور ایجاد شهرک های گلخانه ای، توجه به تأمین دانه های روغنی در داخل و استفاده بهینه از ظرفیت بزرگ کشور در پنبه کاری را مورد تأکید قرار داد و گفت: کشاورزی اساساً صنعتی اشتغال زاست و می تواند برای تحقق شعار سال به شکل دانش بنیان توسعه پیدا کند. اگر کشاورزی فعال گردد، اقتصاد روستایی رشد می نماید و با افزایش عایدی در روستا، مهاجرت روستاییان به شهرها متوقف می گردد.

رئیسی با بیان اینکه دولت در پی افزایش صرفه مالی کشاورزی برای روستاییان است، اضافه نمود: خرید تضمینی هفت میلیون تن گندم به عنوان محصول استراتژیک در امسال نشانه اعتماد متقابل میان دولت و کشاورزان است و انشاالله این اعتماد با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه ضرورت صیانت از منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها را مورد اشاره قرار داد و با یادآوری مسئولیت مهم وزارت جهادکشاورزی در این حوزه، توضیح داد: هر گونه دست اندازی به منابع طبیعی، اراضی ملی و اراضی جنگلی کشور، خصوصا از سوی دستگاه ها و نهادها خط قرمز دولت مردمی است و وزارت جهادکشاروزی باید بدون تسامح و مماشات با متخلفان برخورد و از این ثروت ملی صیانت کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مسئولیت های وزارت جهادکشاورزی در حوزه حفظ سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی را به مدیران ارشد این وزارتخانه گوشزد کرد و با اشاره به گزارش ارائه شده مبنی بر استقرار واحد کنترل کیفیت در همه گلخانه های بزرگ کشور و کنترل سموم به صورت هفتگی، اضافه نمود: حفظ سلامتی و بهداشت محصولات باغی، گلخانه ای و کشاورزی برای مصرف داخلی و صادرات جزء اصولِ اغماض ناپذیر دولت مردمی است و وزارت جهادکشاورزی در این زمینه مسئولیت بزرگی برعهده دارد.

ضرورت تحول آفرینی در حوزه کشاورزی، مهم ترین محور بخش پایانی سخنان رئیس جمهور در جلسه با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی بود.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه تحولی برای توسعه فراوری و ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی، گفت: در تمام برنامه های تحولی، بعد از اراده و برنامه تحول، آنچه اهمیت دارد و به نوعی پیشران تحول محسوب می گردد، نقش نیروی انسانی است. در توسعه کشاورزی باید نیروی انسانی تحول گرا، جوان، باانگیزه و متعهد مورد استفاده قرار گیرد تا ظرفیت های بزرگ کشور در حوزه کشاورزی فعلیت پیدا کند.

رئیسی مشارکت مردم در تحول صنعت کشاورزی در کشور را مورد تأکید قرار داد و گفت: وزارت جهادکشاورزی از ظرفیت بزرگ مردمی در پیشبرد پیروز برنامه های خود استفاده کند.

بعلاوه دانشکده های کشاورزی با ورود فعالانه به برنامه های تحولی در حوزه کشاورزی، زمینه های گذر کامل از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن را تسریع نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1401 بروزرسانی: 25 مرداد 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 254

به "آب برای کشاورزان رایگان می گردد؟ ، جزئیات دستور رئیس جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب برای کشاورزان رایگان می گردد؟ ، جزئیات دستور رئیس جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید