7 سریال و فیلم عاشقانه متفاوت که شبیه عاشقانه های مرسوم نیستند

به گزارش خبر آزمون، در حالی که داستان های عاشقانه سنتی و متعارف، احساسات آشنا و ملموس را در مخاطبان برمی انگیزند، نگاهی تازه به عشق در تلویزیون و فیلم ها می تواند جان تازه ای به یک قصه بدهد. در این عصر مدرن داستان سرایی، تغییر به سمت روایت های غیرمتعارف که به عمق و تنوع روابط انسانی می پردازند، تغییری خوشایند است. داستان های عاشقانه متعارف به آن شکلی که می شناسیم، در فیلم ها و سریال ها اغلب در همان مسیر آشنا، پر از داستان های قابل پیش بینی و انتها های متعارف پیش می روند. با اینکه این آثار کلاسیک جذابیت جاودانه خود را دارند، امروز مخاطبان تمایل روزافزونی به سریال و فیلم عاشقانه متفاوت دارند که هنجارها را به چالش می کشند.

7 سریال و فیلم عاشقانه متفاوت که شبیه عاشقانه های مرسوم نیستند

داستان های عاشقانه متفاوت و نامتعارف مجذوب کنندهیت منحصر به فردی دارند، مخاطبان را مجذوب خود می کنند و در عین حال، در نمایش بصری عشق خلاقیت به نمایش می گذارند. این داستان ها فراتر از انتظارات سنتی هستند، جفت های خاص را به نمایش می گذارند و موقعیت های غیرمتعارف و خارق العاده ای را به وجود می آورند. این داستان ها گواهی بر ماهیت پیچیده عشق هستند و روابطی را که از محدودیت های قصه ها و کلیشه های آشنای همیشگی رهایی فاصله می گیرند، برجسته می کنند. این روایت ها گواهی بر تأثیر عمیق داستان های عاشقانه و خوانش نامتعارف از عشق در جهانی سرگرمی است.

7. اپیزود هنگ د دی جی (Hang the DJ) از سریال آینه سیاه (Black Mirror)

 • سال اکران: 2017
 • کارگردان: تیم وان پاتن
 • بازیگران: جورجینا کمبل، جو کول، جرج بلگدن، جسی کیو، گوئینت کی ورث
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 83 از 100

چهارمین قسمت از فصل چهارم مجموعه آنتولوژی علمی-تخیلی بریتانیایی آینه سیاه است. این اپیزود را خالق سریال آینه سیاه یعنی چارلی بروکر بعد از خواندن مقاله ای درباره شدت گرفتن دوستی های اینترنتی و احساس عمومی تنهایی که مردم به آن دچارند، به فکر بروکر رسیده است. اگرچه این سریال به خاطر داستان های ترسناک فناوری محور آخرالزمانی اش معروف است، چند قسمت با پایان های خوش هم دارند. یکی از این قسمت ها، هنگ د دی جی است که در آینده ای ناتعیین و جامعه انسانی حبس شده در یک سرزمین که اطرافش را دیوارهای بلند پوشانده، داستان عاشقانه میان امی و فرانک را روایت می کند. این دو یکدیگر را در جامعه ای پیدا می کنند که در آن یک سیستم دوست یابی پیچیده، روابط عاشقانه را به آن ها دیکته می کند و به شان تاریخ انقضای از پیش تعیین شده می دهد. در این دستگاه و نرم افزار که مربی نامیده می شود، آدم ها با یکدیگر آشنا شده و می توانند مدتی را با هم زندگی کنند.

مدت زمان این رابطه را نرم افزار بر اساس خصوصیات دو طرف تعیین می کند. این میان، ایمی و فرانک علی رغم اشتراکات بسیاری که با هم دارند، فقط دوازده ساعت زمان دارند و بعد از این مدت، ایمی و فرانک به ناچار از هم جدا می شوند. پس از آنکه هرکدام سر چندین قرار عاشقانه دیگر می روند، متوجه می شوند که عاشق هم هستند و تصمیم می گیرند تا علیه سیتم شورش کنند. داستان عشق این زوج به همین دلیل شورشی بودنش نامتعارف است. ارتباط آن ها مفهوم یک دلال رابطه الگوریتمی که صحت احساساتشان را می سنجد، به چالش می کشد. عشق آن ها به یکدیگر نشان می دهد که عشق واقعی نمی تواند به دست نیروهای خارجی محدود شود. هنگ د دی جی با تحسین جهانی منتقدان همراه بود و نویسندگی و تیم بازیگری اش مورد تحسین قرار گرفت. برخی از صاحب نظران اعلام کردند که نرم افزار موجود در این قسمت شباهت زیادی به برنامه های دوست یابی همچون تیندر و سیری دارد.

6. شکل آب (The Shape of Water)؛ فیلم عاشقانه متفاوت

 • سال اکران: 2017
 • کارگردان: گیرمو دل تورو
 • بازیگران: سالی هاوکینز، مایکل شنون، ریچارد جنکینز، داگ جونز، مایکل استلبرگ، اکتاویا اسپنسر
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 92 از 100

عاشق یک دوزیست شدن به خودی خود غیرمتعارف است. تضاد قابل توجه بین الایزا، یک سرایدار لال و تنها، و یک دوزیست ماورایی، ارتباطی را به نمایش می گذارد که فراتر از داستان های عاشقانه سنتی است. بهترین فیلم گیلرمو دل تورو عشقی غیرقابل انکار را در حالی که در سکوت رشد می کند، به تصویر می کشد و ارتباط عاطفی عمیقی را که می تواند بین دو موجود بدون توجه به تفاوت هایشان وجود داشته باشد، برجسته می کند. این فیلم از مفهوم پذیرش و همدلی می گوید و پیامش این است که عشق مرز نمی شناسد. داستان این فیلم عاشقانه متفاوت در ژانر فانتزی تاریک و رمانتیک که در جشنواره های سینمایی معتبر مختلف تحسین شد، در سال 1962 و در شهر بالتیمور اتفاق می افتد و وقایع زنی لال بنام الیسا را دنبال می کند که در آزمایشگاهی دولتی به عنوان نظافتچی کار می کند. با ورود موجود دوزیست عجیبی به آزمایشگاه، رابطه ای عاشقانه بین الیسا و آن موجود شکل می گیرد که این سبب آغاز ماجراهایی پرخطر برای او می شود.

شکل آب در هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز، مورد تحسین و استقبال منتقدان قرار گرفت و دل تورو در نهایت توانست جایزه شیر طلایی را از آن خود کند. این فیلم همچنین در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو 2017 هم مورد تحسین گسترده منتقدان و تماشاگران قرار گرفت و منتقدان قلم داستانی، کارگردانی، موسیقی، جلوه های ویژه و بازی سالی هاوکینز را ستودند. بنیاد فیلم آمریکا شکل آب را یکی از ده فیلم برتر سال 2017 دانست. این فیلم همچنین در در نودمین دوره جوایز اسکار در سیزده رشته مختلف نامزد شد؛ از جمله جایزه اسکار بهترین فیلم، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای سالی هاوکینز، جایزه اسکار بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی برای دل تورو. شکل آب بیشترین نامزدی را در این مراسم داشت و در نهایت پیروز شد چهار جایزه اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین طراحی صحنه را به دست آورد.

5. روزگار آدلین (The Age of Adaline)

 • سال اکران: 2015
 • کارگردان: لی تولند کریگر
 • بازیگران: بلیک لایولی، میخیل هایسمان، کتی بیکر، هریسون فورد، الن برستین
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 55 از 100

این فیلم عاشقانه متفاوت محصول امریکا در ژانر فانتزی یکی از بهترین فیلم های عاشقانه سال 2015 است. عصر آدالین با بازی بلیک لایولی و هریسون فورد، داستان آدالین بومن، زنی را روایت می کند که پس از تصادفی مرموز در دهه 1930، دیگر پیر نمی شود. با گذشت سال ها، آدالین پیر شدن عزیزانش را تماشا می کند و به انزوا کشیده می شود تا راز خود را حفظ کند. جهانی او با ملاقات با الیس جونز تغییر می کند. عشق آن ها غیرمتعارف است، چرا که آدالینِ جاودانه ابدی و جوان را با معضل اخلاقی آشکار کردن خود واقعی اش روبه رو می کند. این داستان با کاوش در پیچیدگی های عشق ابدی، فداکاری و پذیرش تفاوت های عمیق با داستان های عاشقانه سنتی فرق دارد. فیلم در زمان اکران با نقدها متفاوتی از سوی منتقدان روبه رو شد اما نقش آفرینی لایولی و فورد از سوی بسیاری از منتقدان مورد تحسین قرار گرفت و اغلب از آن به عنوان بهترین فیلم های هر دو بازیگر در سال های اخیر یاد کردند.

4. خرچنگ (The Lobster)؛ فیلم عاشقانه متفاوت

 • سال اکران: 2015
 • کارگردان: یورگوس لانتی موس
 • بازیگران: کالین فارل، ریچل وایس، بن ویشاو، لئا سیدو، جان سی ریلی، اشلی ینسن، الیویا کلمن، جسیکا باردن، راجر اشتون-گریفیتس، مایکل اسمیلی، آریان لابد، آنگلیکی پاپولیا، اون مک اینتاش
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 87 از 100

از کارگردانی همچون یورگوس لانتی موس فیلم عاشقانه متفاوت چیز عجیبی نیست؛ طبیعی است که او اگر سراغ این ژانر برود، شبیه دیگران فیلم نسازد. این فیلم که نامزد دریافت نخل طلای جشنواره فیلم کن 2015 بود، پیروز شد جایزه هیئت داوران این جشنواره را از آن خود کند. خرچنگ یکی از بهترین فیلم های عاشقانه سیاه تمام دوران است که در جهانیی دیستوپیایی اتفاق می افتد و در آن مجردها با یک اولتیماتوم روبه رو می شوند؛ اینکه ظرف چهل و پنج روز شریک زندگی پیدا کنند یا تبدیل به یک حیوان شوند. دیوید (با بازی کالین فارل) امیدوار است که از تبدیل شدن به یک خرچنگ، حیوان انتخابی خود اجتناب کند و ارتباط غیرمنتظره ای با زنی کوته بین (ریچل وایز) پیدا می کند. در این جهانی خیالی، عشق به صفات و خصلت های سطحی تقلیل می یابد که نشان از همسانی جامعه دارد. چیزی که ارتباط شخصیت های اصلی فیلم را غیرمتعارف می کند، اصالت احساسات آن ها در جهانیی است که عشق را تبدیل به کالا می کند. رابطه این دو با عادی بودن پوچی مخالف است. از طریق این زوج، خرچنگ داستان های عاشقانه سنتی را به چالش می کشد و مقاومت عشق در محیط های محدود کننده را برجسته می کند.

3. سریال خون حقیقی (True Blood)

 • سال پخش: 2008 تا 2014
 • خالق: آلن بال
 • بازیگران: آنا پاکوین، استیون مویر، سام ترمل، رایان کوانتن، روتینا وسلی، کریستین باور وان استراتن، مکد بروکس، انا کمپ، لیزی کاپلان، لین کولینز، نلسون الیس، میچل فوربز، ماریانا کلاونو، تاو لو، مایکل مک میلین، جیم پرک، ادینا پورتر، کری پرستون، مایکل ریموند-جیمز، استیون روت، ویلیام ساندرسون، الکساندر اسکاشگورد، لوئیس اسمیت، دبورا ان ول، تینا میجرینو، جین اسمیت-کمرون، کریستینا آناپاو
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 68 از 100

ابن سریال تلویزیونی درام محصول امریکا برداشت آزادی از سری رمان های اسرار خون آشام جنوب نوشته شارلین هریس است و به شرح جزئیات هم زیستی خون آشام ها و انسان ها در بن تمپز، شهری خیالی در استان لوئیزیانا، می پردازد. شخصیت اصلی داستان سوکی استک هاوس (با بازی آنا پاکوین) نام دارد، پیش خدمتی با قدرت تله پاتی که دلباخته خون آشامی به نام بیل کامپتون (با بازی استیون مویر) می شود. نامتعارف کلمه مناسبی برای توصیف این سریال محصول اچ بی او است و داستان عشق بین سوکی استک هاوس و بیل کامپتون نیز با این توصیف مطابقت دارد. تنش اجتماعی میان انسان ها و خون آشام ها، و همچنین پیچیدگی های توانایی های ماوراء طبیعی سوکی و بیل، چالش هایی را به عشق این دو اضافه می کند. با این حال، همین چیزها هم رابطه آن ها را مجذوب کننده تر می کند. خون حقیقی چالش های عاشقانه ای میان انسان و خون آشام را بررسی می کند، و آن را به یک داستان عاشقانه مجذوب کننده و منحصربه فرد تبدیل می کند که هنوز هم به طور باورنکردنی ملموس است.

2. او (Her)؛ فیلم عاشقانه متفاوت

 • سال اکران: 2013
 • کارگردان: اسپایک جونز
 • بازیگران: واکین فینیکس، امی آدامز، رونی مارا، اولیویا وایلد، اسکارلت جوهانسون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 94 از 100

بعد از موجود دوزیست و خون آشام و کسی که تا ابد جوان می ماند، طبیعی است به سراغ داستان عاشقانه ای برویم که شخصیت اصلی اش عاشق یک ربات سخنگو می شود. و عاشق یک ربات شدن قطعاً در دسته غیرمتعارف ها قرار می گیرد. این فیلم عاشقانه متفاوت در سال های میان 2017 تا 2077؛ داستان ارتباط عاشقانه بین تئودور تومبلی (واکین فینیکس) و یک سیستم عامل هوش مصنوعی به نام سامانتا (با صدای اسکارلت جوهانسون) را روایت می کند. آنچه داستان عشق آن ها را برجسته می کند - به جز همان پیرنگ اصلی - این واقعیت است که ارتباط تئودور و سامانتا از مرزهای فیزیکی روابط سنتی فراتر می رود. ارتباط آن ها با صمیمیت عاطفی عمیق، ارتباط فکری و آگاهی در حال تکامل تعریف می شود. او هنجارهای اجتماعی را با کاوش در عشق در جهان آینده که از نظر تکنولوژیکی پیشرفته است، به چالش می کشد؛ جهانی که در آن پیوندهای عاطفی از قلمرو فیزیکی فراتر می رود.

1. خورشید ابدی فکر پاک (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)

 • سال اکران: 2004
 • کارگردان: میشل گوندری
 • بازیگران: جیم کری، کیت وینسلت، کیریستن دانست، مارک رافلو، الایجا وود، تام ویلکینسون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: 92 از 100

در این فیلم عاشقانه متفاوت و تلخ با فیلمنامه چارلی کافمن که به داستان های غیرمتعارف، پیچیده و عمیقش معروف است، شاهد یکی از متفاوت ترین و بهترین بازی های هر دو بازیگر اصلی، به خصوص جیم کری هستیم. فیلم داستان عشق میان جوئل باریش (جیم کری) و کلمنتین کروچینسکی (کیت وینسلت) را روایت می کند که هر دوی پس از یک جدایی کثیف تحت عملی قرار می گیرند تا خاطرات خود را پاک کنند. از آنجا که در این فیلم رابطه جوئل و کلمنتاین از ابتدا تا پایان در یک سکانس سورئال و رؤیاگونه به تصویر کشیده می شود، فیلم این تصور را به چالش می کشد که عشق صرفاً بر اساس خاطرات خوش ساخته می شود. خورشید ابدی فکر پاک با تأکید بر نقص موجود در روابط، با داستان های عاشقانه سنتی تفاوت دارد و نشان می دهد که عشق واقعی حتی زمانی که هر دو نفر گذشته را فراموش کرده باشند، می تواند دوام بیاورد.

این فیلم کندوکاوی جالب درباره پایایی در روابط است. عنوان فیلم نقل قولی از شعر الویسا به آبلارد اثر الکساندر پوپ در سال 1717 است. این فیلم حاوی عناصر درام روان شناختی، علمی-تخیلی و روایت غیرخطی برای پرداختن به ماهیت حافظه و عشق رمانتیک است. بدیهی است که خورشید ابدی فکر پاک مورد تحسین گسترده منتقدان و مخاطبان قرار گرفته باشد و به یکی از به یادماندنی ترین فیلم های ژانر عاشقانه تبدیل شود. فیلم برای طرح داستانی، فیلمنامه، کارگردانی گوندری و نقش آفرینی ها مورد تحسین قرار گرفت. همچنین برنده جایزهٔ اسکار بهترین فیلم نامه غیراقتباسی شد و وینسلت هم برای نقش آفرینی اش نامزد دریافت جایزهی اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن شد. خورشید ابدی فکر پاک در سال های پس از اکران به محبوبیت بیشتری دست یافت و از سوی بسیاری از منتقدان به عنوان یکی از بهترین فیلم های قرن بیست و یکم در نظر گرفته شده است.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 مهر 1402 بروزرسانی: 30 مهر 1402 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 428

به "7 سریال و فیلم عاشقانه متفاوت که شبیه عاشقانه های مرسوم نیستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 سریال و فیلم عاشقانه متفاوت که شبیه عاشقانه های مرسوم نیستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید