رباتی که فاصله گذاری اجتماعی را کنترل می نماید

به گزارش خبر آزمون، پژوهشگران دانشگاه مریلند، رباتی ابداع نموده اند که می تواند رعایت فاصله گذاری اجتماعی را کنترل کند و به متخلفان هشدار بدهد.

رباتی که فاصله گذاری اجتماعی را کنترل می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران دانشگاه مریلند(UMD)، رباتی ابداع نموده اند که می تواند تضمین کند که مردم در خانه از قوانین فاصله گذاری اجتماعی پیروی می نمایند.

این ربات با استفاده از دوربین های مداربسته و تصویربرداری حرارتی معین می نماید که آیا افراد در فاصله شش فوتی از هم قرار دارند یا خیر و اینکه آیا شخص احتمالا بیمار در میان آنها حضور دارد یا خیر.

دوربین ها جمعیت را زیر نظر می گیرند و می توانند تشخیص دهند که چه زمانی دو نفر آنقدر در نزدیکی یکدیگر هستند که پروتکل ها زیر پا گذاشته شده اند و آنها را مطلع می نمایند.

پژوهشگران امیدوار هستند که این نوع نظارت بتواند مقامات حوزه بهداشت عمومی را در ردیابی تماس افراد با یکدیگر یاری دهد و با کنترل جمعیت و اطمینان از رعایت پروتکل ها، به سازمان دهندگان بعضی رویدادهای داخلی یاری کند.

پژوهشگران باور دارند که اختراع آنها می تواند در هر نوع گروهی با تراکم کم تا میانه مورد استفاده قرار بگیرد.

دوربین ها تشخیص می دهند که گروه خاصی از افراد برای مدت طولانی در فاصله شش فوتی یکدیگر ایستاده اند. هنگامی که یک مورد نقض پروتکل شناسایی گردد، سیستم واکنش نشان می دهد. واکنش سیستم می تواند به سادگی کار تلویزیون ها یا صفحه نمایش باشد که یک اخطار سلامت عمومی را نشان می دهند و فاصله اجتماعی را به مردم یادآوری می نمایند.

با وجود این، پژوهشگران یک روش پیچیده تر را برای یادآوری رعایت قوانین به مردم ابداع نموده اند.

این ربات کوچک موسوم به فروزون(Frozone) که به چند دوربین و یک صفحه نمایش مجهز است، می تواند خود را به گروه های متخلف برساند. فروزون به صورت اتوماتیک راهنمایی می گردد و هنگامی که گروهی را در حال نقض پروتکل ها بیابد، آنها را مستقیما مطلع می نماید و به آنها می گوید که از یکدیگر فاصله بگیرند.

بعلاوه پژوهشگران، راهی را برای گروه بندی گروه های خاصی از مردم یک منطقه پیدا کردند تا به ردیابی تماس میان افراد بپردازند.

این سیستم می تواند طبق دستورالعمل های کنونی کووید-19، میان تعاملات افرادی که به یکدیگر نزدیک می شوند و افرادی که این کار را انجام نمی دهند، تمایز قائل گردد. برای نمونه، دو نفر که در کنار یکدیگر راه می فرایند، به عنوان یک مورد از تماس نزدیک تشخیص داده نمی شوند زیرا تعامل آنها بسیار کم است. اگر دو نفر با یکدیگر راه بفرایند و با وجود این که در حال حرکت هستند، برای مدت طولانی در نزدیکی یکدیگر باشند، ربات آنها را به عنوان متخلف شناسایی می نماید. افرادی که برای مدت طولانی معمولا بیش از 15 دقیقه در کنار یکدیگر می ایستند نیز به عنوان افراد متخلف شناسایی می شوند.

این نوع گروه بندی می تواند برای مقامات حوزه بهداشت عمومی، ارزشمند باشد.

اگر آزمایش کووید-19 یک نفر در گروه مثبت باشد، ربات می تواند به سرعت به سایر اعضای گروه اطلاع دهد و آنها را برای انجام دادن آزمایش و قرنطینه مطلع کند.

این طرح را حتی می توان در سطح دیگری توسعه داد تا به افرادی که در معرض خطر ابتلای ثانویه قرار دارند، هشدار دهد فردی که در یک گروه دیگر در معرض ویروس قرار گرفته است، در این گروه حضور دارد.

با وجود این کارآیی ها، این سیستم هنوز کامل نیست. این ربات ممکن است به دو نفر که اجازه دارند در فاصله شش فوتی از یکدیگر بمانند، یک هشدار غیر ضروری بدهد.

بعلاوه، ممکن است که مردم از وجود یک سیستم نظارت و هشدار اتوماتیک ناراحت باشند. پژوهشگران امیدوار هستند که در آینده، تعاملات بهتری میان انسان و ربات ایجاد گردد.

این پژوهش، در مجله PLOS One به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 79

به "رباتی که فاصله گذاری اجتماعی را کنترل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی که فاصله گذاری اجتماعی را کنترل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید