راهنمای سفر به نهاوند

به گزارش خبر آزمون، اگر دلتان می خواهد به جایی سفر کنید که هم آب وهوای معرکه ای داشته باشد و هم طبیعتی دیدنی، شاید بد نباشد به نهاوند هم فکر کنید. نهاوند در 110 کیلومتری همدان، شهر سراب ها و جاهای تاریخی ست.

راهنمای سفر به نهاوند

نهاوند کجاست؟

نهاوند که آخرین مرکز ایران قبل از اسلام بوده در 100 کیلومتری جنوب همدان واقع شده است. و فاصله اش از تهران، اگر از جهت همدان بروید، 496 کیلومتر است. موقعیت نهاوند طوری ست که لرستان در جنوبش قرار گرفته و از شرق همسایه شهر باستانی ملایر است. کنگاور، صحنه و استان کرمانشاه هم در سمت غرب این شهر قرار دارند.

این فقط آب و هوای خوب و خنک نهاوند نیست که هوادار دارد. از خود شهر نهاوند که خارج شویم، به هر طرف که برویم با چشم انداز ها، قله ّها، آبشار، غارها و جهتهای کوهستانی خیره نماینده ای برمی خوریم که در فاصله نهاوند و روستاهای اطراف آن قرار گرفته اند. همین هم علت خوبی است که اقامت در نهاوند را طولانی تر کنیم. و با خیال راحت، سروقت باغ ها، دشت ها، روستاها و سرآب های اطرافش برویم.

برترین فصل سفر به نهاوند

طبیعت نهاوند تقریباً در هر فصلی به تابلوهای متحرکی از رنگ ها و بوها و صداها شبیه است. با این حال بهار، طبق سلیقه رایج، بخاطر سرسبزی و سرزندگی اش، برترین فصل سفر است. اما گردشگر های ماجراجوتر، احتمالا، پاییز و زمستان را به هروقت دیگری ترجیح می دهند. هم هوا بهتر است و هم آدم در شلوغی جاده ها گیر نمی افتد.

دیدنی های نهاوند

سرآب و پارک جنگلی گاماسیاب

نهاوند شهر سرآب هاست. سرآب به جایی گفته می گردد که سرچشمه رودخانه و منبع طبیعی آبی ست. که از زمین می جوشد یا حاصل ذوب شدن برف کوه هاست. برخی سراب های منطقه نهاوند آنقدر بزرگ و وسیع اند که به دریاچه شباهت دارند. برای همین در اطراف آنها مکان خیلی خوبی برای اتراق کردن، گشت و گذار و چادر زدن وجود دارد و ما دو تا از آنها را معرفی نموده ایم.

گاماسیاب یکی از زیباترین سرآب های نهاوند و در واقع بزرگترین سرآب ایران است. طبق یکی از روایت های محلی، گاماسیاب یعنی آبی که ماهی هایی به بزرگی گاو دارد. برای همین اگر قلابتان را با خود ببرید و خوش شانس باشید شاید برای ناهار یا شام سفیدماهی یا قزل آلای رنگین کمان تازه نصیبتان بگردد. اگر هم حوصله ماهی گیری ندارید می توانید از استخرهای پرورش ماهی که جا به جا در طول جهت با آن روبرو می شوید ماهی تازه بخرید.

گاماسیاب، تفریح ناب دیگری هم دارد و آن غارگردی است. در بالادست دریاچه به یک غار طبیعی عمیق برمی خورید که حسابی خنک و تاریک و مرطوب است و خفاش های زبر و زرنگی از آن مراقبت می نمایند. از آنجا که اینجا غاری دست نخورده است و چراغی در آن وجود ندارد و چون کف غار ممکن است بخاطر آبی که از سقف می چکد لغزنده و گلی باشد، بردن چراغ قوه و چکمه را به هیچ وجه نباید فراموش کنید.

علاوه بر همه این ها، در کنار دریاچه گاماسیاب، پارک جنگلی انبوهی هم هست که درخت های بلوط و چنار زیادی دارد و قدم زدن در آن مثل وارد شدن به نمایشی است که نقش های اصلی آن را بلدرچین ها و فاخته ها و قوچ ها و گرگ ها بازی می نمایند. پس موقع اتراق در این جنگل حواستان را خوب جمع کنید که چیزی از چشم تان پنهان نماند.

دربار گاماسیاب قصه ها و افسانه ّهای مختلفی وجود دارد که هم صحبتی با مردم محلی لذت شنیدن شان را نصیب تان می نماید.

جهت دسترسی: گاماسیاب در 20 کیلومتری جنوب شرق نهاوند واقع شده است و برای رفتن به آن باید در جهت سه راه نهاوند-ملایر-بروجرد پس از رسیدن به پاسگاه قلعه قباد به سمت نورآباد برانید. و از آنجا پس از 10 کیلومتر دیگر و عبور از روستای وراینه به پارک جنگلی گاماسیاب می رسید.

سراب و تپه گیان

سرآب زیبای دیگری که در حوالی نهاوند واقع شده است سراب گیان است. این سراب در بیست کیلومتری جنوب غرب نهاوند و در فاصله دو کیلومتری از تپه ای با همین نام واقع شده است. تمام جهت نهاوند تا سرآب گیان آسفالت است و در این منطقه گردشگری، پارکینگ نیز احداث شده است.

در نزدیکی این سراب قله گاچال واقع شده است که جهت خوبی برای صعود دارد و جای مناسبی برای کوهنوردی و استراحت است. در این جهت یک جانپناه با دو اتاق نیز هست که در هر اتاق 8 نفر می توانند بمانند.

در گیان می توانید کنار آبشار کوچکی که بخاطر اختلاف سطح رود در این مکان به وجود آمده بساط پیک نیک را علم کنید. اطراف این آبشار هم پوشیده از درخت های بلوط و چنار است. تپه گیان بیشتر از هرچیز ارزش و قدمت تاریخی دارد. چون آثاری متعلق به 5700 سال پیش در این مکان پیدا شده است. و در آنجا می توانید بقایای ساختمان های تخریب شده ای را ببینید.

جهت دسترسی: فاصله تهران تا نهاوند 411 کیلومتر چیز در حدود 5 ساعت است. برای رفتن به سراب گیان میدان عارف نهاوند را به سمت روستای دهنو بروید. در ادامه جهت برای دسترسی به سراب از روستای گیان به نزدیکی های دامنه کوه ها می رسید.

جاذبه های تاریخی نهاوند

در نهاوند آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که 100 تای آنها به ثبت ملی رسیده اند. در اصل هرگوشه نهاوند تکه ای از تاریخ است که بدست ما رسیده. در نهاوند می توانید یادگارهایی از پنج دوره تاریخی را ببینید.

اگر به تپه باباقاسم که در 20 کیلومتری جنوب غرب نهاوند واقع شده است بروید می توانید بقایای یکی از قلعه های دوران اشکانی را ببینید و به دیواره های تاریخ دستی بکشید.

حمام حاج آقا تراب هم که حالا به موزه مردم شناسی نهاوند تبدیل شده مکان جالبی است که به سبک معماری صفویه و در زمان قاجار بنا شده است و نقاشی، کاشی کاری و تزیینات آن چشم رباست.

آدرس: نهاوند، محله علی آباد، کوچه حاج آقا تراب

در مسجد جامع نهاوند هم که در میدان قیصریه و در دامنه کوه و در بالای نهاوند واقع شده می توانید حال و هوای عصر سلجوقی را نفس بکشید. و در خیابان فجراسلام در تپه واقع در آن می توانید بقایای معبد لائودیسه را پیدا کنید که آنتیو خوس، پادشاه سلوکی برای خواهرش ساخته بود.

آدرس: نهاوند، میدان قیصریه

پل زرامین، خانه قدوسی، مقبره لقمان بن مقرن نیز از آثار معروف دیگری هستند که در نهاوند می توانید به آنها سری بزنید.

سوغات نهاوند

خوبی نهاوند این است که تنوع جذابی از خوراکی بومی و صنایع دستی دارد که می توانید برای کسانی که دوست شان دارید سوغات ببرید. عسل کوهستان، حلوای گردویی، لواشک، گز آردی، نقل، گبه، گلیم، فرش و سفال چیزهایی هستند که می توانید به عنوان سوغات در بازار نهاوند بخرید. خوردن حلیم بادمجان، آش بادمجان، رشته و ماست، ورکواز، و ترخینه را هم نباید فراموش کنید. یکی از رستوران های خوب نهاوند، رستوران پارسیان است که در خیابان آزادگان جنوبی قرار گرفته.

بازار نهاوند در خیابان قیصریه قرار گرفته.

کجا اقامت کنیم؟

نهاوند در فاصله یک ساعت و نیمه از همدان قرار گرفته. و اگر دلتان بخواهد می توانید به همدان برگردید و در هتل های همدان اقامت کنید. ولی اگر نمی خواهید در نهاوند بمانید به هرکدام از روستاهای اطراف که بروید می توانید اتاقی برای ماندن اجاره کنید.

جاذبه های نزدیک

دور و بر نهاوند پر از روستاهای دیدنی خوش آب وهوا و تاریخی است. اگر به روستای سمران در جنوب شرق نهاوند بروید می توانید از چشم اندازهای این روستا حظ ببرید. و خاکشیر، گون، گل گاوزبان، و شاه تره اعلا بخرید. روستای هزارساله فاماسب هم در همان نزدیکی و در 22 کیلومتری نهاوند واقع شده است که صنایع دستی و میوه مرغوبی دارد. در روستای بیان که فقط 12 کیلومتر از جنوب نهاوند فاصله دارد هم می توانید ماهی قزل آلای تازه سفارش دهید و در هوای فوق العاده اش نوش جان کنید.

اگر از نهاوند 20 کیلومتر به سمت کنگاور رانندگی کنید می توانید در جهت روستای ملوسان قرار بگیرید که در نزدیکی آن سراب حفاظت شده ملوسان واقع شده است. ملوسان تنوع گیاهی ویژه ای دارد که جانورانی مثل لک لک سفید، عقاب دریایی دم سفید، قرقی، پیغو، عقاب شاهی، سارگپه، عقاب طلایی، بحری، کرکس، و هما در آن زندگی می نمایند. اگر در تابستان به این مکان بروید می توانید در آب زلال آن شنا کنید و شلیل، هلو و زردآلوی اصل به بدن بزنید.

سراب فارسبان هم هست که در 32 کیلومتری جنوب غرب نهاوند غارهای دوقلویی دارد. و اگر در اردیبهشت به آن سفر می کنید تماشای دشت لاله های واژگونش را از دست ندهید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 70

به "راهنمای سفر به نهاوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به نهاوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید