با شماره های ناشناس خارجی تماس نگیرید

به گزارش خبر آزمون، شاید ندانید که اگر تا به حال از شماره ای بین المللی ناشناس با شما تماس گرفته شده، ممکن است این تماس یک کلاهبرداری باشد که به آن Wangiri Fraud یا نوعی از کلاهبرداری که می تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، می گویند.

با شماره های ناشناس خارجی تماس نگیرید

به گزارش ایسنا، طی سال های گذشته مسئله ای تحت عنوان Wangiri Fraud یا Wangiri Scam برای اپراتور ها به وجود آمده که در آن مهاجم یکسری شماره های ویژه یا پرمیوم (premium) تهیه می نماید و از آن ها بصورت رندوم به شماره های سراسر دنیا تماس هایی را برقرار و بلافاصله قطع می نمایند تا یک تماس از دست رفته (Missed Call) در گوشی قربانی مشاهده گردد.

روش این کلاهبرداری اینگونه است که کلاهبرداران ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار نموده و به سرعت قطع می نمایند، اما تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق، اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده نمایند؛ به علت آن که این تماس ها از سرشماره های بین المللی برقرار می گردد، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می گردد.

در صورتی که قربانی به برقراری تماس مجدد (Call Back) با مهاجم اقدام کند، یک پیغام ضبط شده برای وی پخش شده و بدون اینکه فرد متوجه باشد درگیر قبوض بالا می گردد؛ اغلب مهاجمان سعی می نمایند با طرح موضوعات مجذوب کننده مانند برنده شدن مشتری در لاتاری و ... قربانی را جهت صحبت بیش تر ترغیب و هزینه بیش تری را به وی تحمیل نمایند.

کلاهبرداری Wangiri ریشه ای چند ساله دارد و برای اولین بار در سال 2013 در آمریکا ظاهر شد و پس از آن طی سالیان، در حالی که بسیاری از آمریکایی ها درگیر این کلاهبرداری شده اند، شهرتی دنیای یافت و در کشور هایی مانند ایرلند، اسکاتلند و آلمان نیز توسعه یافت. بعلاوه از ابتدای سال میلادی 2020، این شیوه کلاهبرداری بار دیگر به آمریکا برگشت و آمریکایی ها شاهد افزایش شدید تماس هایی با این شیوه از سمت آفریقای غربی بوده اند.

این تماس ها عمدتا از کشور های کوچک یا در حال توسعه منشأ می گیرد. این کشور ها می تواند شامل بوتسوانا، گینه و گویان نشأت گرفته است. این کشور ها دارای کد هایی هستند که به ترتیب با +267، +2424 و +592 آغاز می شوند؛ البته این شماره ها ممکن است از هر کجای دنیا باشد، همان طور که در ایران هم با پیش شماره هایی از جمله +994 متعلق به کشور آذربایجان با مشترکان تماس گرفته شده است.

اما در دولت گذشته از این نوع کلاهبرداری به صورت گسترده از مشترکان تلفن همراه کشور خبر داده شده بود که هزینه زیادی را برای قربانیان ایجاد نموده است، به گونه ای که وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات علاوه بر دستور پیگیری مسأله کلاهبرداری تماس تلفنی خارجی به شرکت ارتباطات زیرساخت برای شناسایی و قطع منشأ کلاهبرداری تلفنی از روابط عمومی روابط عمومی وزارت ارتباطات، از اپراتور ها درخواست کرد تا در این زمینه اطلاع رسانی های لازم را به منظور کاهش قربانیان انجام دهند.

بعلاوه سازمان تنظیم مقررات ارتباطات هشدار های لازم را در این باره داده بود و اظهار داشت درصورت مشاهده تماس ازدست رفته (missed call) به کد های تماس در زمان تماس دقت کنید و در صورتی که در زمان تماس روی صفحه گوشی به جز کد های 0098 یا 98+، کد دیگری شماره گیری شد، بلافاصله تماس را قطع نموده و شماره را آنالیز کنید.

صرف نظر از منشأ این تماس ها و کلاهبرداری که از داخل یا خارج از کشور راهنمایی می گردد، توصیه می گردد که کاربران پس از برقراری هر تماس ناآشنای بین المللی و قطع مکالمه، نسبت به تماس دوباره با شماره مذکور خودداری نمایند تا هزینه های سنگینی به آن ها وارد نگردد.

متاسفانه فردی که اینگونه مورد کلاهبرداری قرار گرفته، ممکن است حتی تا زمانی که قبض خود را دریافت و خدمات پریمیوم را روی قبض مشاهده نکند، متوجه اتفاقی که برایش افتاده نگردد، بنابراین اگر از یک شماره ناشناخته بین المللی یا غیرمعمول یک تماس غیرمنتظره دریافت کردید، مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود در برابر کلاهبرداری Wangiri انجام دهید.

اول اینکه به تماس های غیرمنتظره از شماره های بین المللی یا غیرمعمول پاسخ ندهید، دیگر اینکه اگر از یک شماره بین المللی یا غیرمعمول، تماس ازدست رفته دریافت کردید، برای تماس دوباره با آن شماره وسوسه نشوید؛ بعلاوه می توانید شماره های ناآشنای خارج از کشور و خدمات پریمیوم را مسدود کنید و این شماره ها را با اپراتور خود به اشتراک بگذارید تا بتوانند روی آن ها تحقیق نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 اسفند 1401 بروزرسانی: 22 اسفند 1401 گردآورنده: kbazmoon.ir شناسه مطلب: 353

به "با شماره های ناشناس خارجی تماس نگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شماره های ناشناس خارجی تماس نگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید