کی آزمون


به دنبال افزایش دمای هوا در اکثر نقاط کشور و اوج گیری مصرف برق، بانک ملت در راستای همگامی با برنامه های کاهش مصرف برق در کشور و ایفای نقش در کاهش خاموشی واحدهای صنعتی و اماکن تجاری و مسکونی اقدامات ویژه ای را به مرحله اجرا گذاشته است.

به گزارش کی آزمون از روابط عمومی بانک ملت، علی اکبر صابریان مدیرکل روابط عمومی بانک ملت از تدابیر ویژه این بانک برای صرفه جویی در مصرف برق و تشریک مساعی در برنامه ملی مدیریت بهینه برق خبر داد و افزود: بانک ملت به عنوان یکی از نهادهای اقتصادی بزرگ و خدمتگزار، مدیریت بهینه برق را در دستور کار واحدهای ستادی و شعب خود در سراسر کشور به ویژه استان هایی که با افزایش دما و مصرف برق مواجه بوده اند، قرار داده است.

صابریان تغییر ساعت کار واحدهای ستادی و شعب در استان های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، یزد، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، سمنان، شهر شیراز و برخی شهرهای استان اصفهان، استفاده از لامپ های کم مصرف، بکار گیری سیستم های هوشمند روشنایی در ساختمان ها، بهینه سازی دمای سیستم های برودتی در ساختمان ها و فرهنگ سازی در استفاده بهینه از  تجهیزات اداری برقی را از مهم ترین اقدامات بانک ملت در کنترل مصرف برق و ایفای نقش در به حداقل رساندن خاموشی منازل و واحدهای صنعتی و تجاری ذکر کرد و آن را وظیفه ای ملی در همه سطوح جامعه و سازمان ها توصیف کرد.

این مقام مسوول در بانک ملت تاکید کرد؛ تغییر ساعت کار شعب در برخی استان ها وقفه ای در ارایه خدمات به مشتریان ایجاد نکرده و کلیه شعب این بانک در اغلب استان های ذکر شده از ساعت ۶:۳۰ صبح آماده ارایه خدمت به مشتریان گرامی هستند.

صابریان در عین حال گفت: ساعت فعالیت کار واحدهای بانک در این استان ها براساس تصمیمات مقامات محلی کمی متفاوت است.

وی همچنین از هموطنان خواست تا حد امکان با استفاده از خدمات غیرحضوری بانک ملت از قبیل همراه بانک، اینترنت بانک، تلفن بانک و پایانه های خودپرداز در کمترین زمان و بدون نیاز به تردد در سطح شهرها نیازهای بانکی خود را برطرف نمایند.

درباره : آزمونی

به گزارش افکارنیوز،

فقط در بازه یک ماهه جام‌جهانی کافی است نگاهی بیاندازیم به رخدادهایی که سبب شده تا رسانه ملی با هجمه منتقدان روبرو شود. ماهی که برای جذب مخاطب و البته جذب اسپانسر برای برنامه های فوتبالی‌شان، هزینه ای چند میلیون دلاری متقبل شده و حق پخش بازی ها را از شبکه بین اسپرت خریده بودند. کاری که البته حتی عربستانی ها انجامش نداده بودند و حالا فیفا از آنها شکایتی سفت و سخت کرده است و احتمال اعمال محرومیت برای‌شان منتفی نیست.

در همین یک ماه فقط دفعاتی که انگشت اتهام به سوی رسانه ملی گرفته شده را بیایید مرور کنیم. جایی که همه انتظار داشتند سیمای‌شان نبض ۸۰ میلیون نفر باشد اما گاه با تصمیمات سلبی انگار رسانه‌ای مخصوص برای اقلیت تندرو در یکی از جناح‌های سیاسی بوده است.

خالکوبی‌های آقای پویول!

همه چیز از جام جهانی شروع شد. برنامه ویژه جام جهانی بیست هجده عادل فردوسی پور قرار بود گل برنامه‌های مشارکتی تاریخ رسانه ملی باشد. برنامه ای که برایش فردوسی پور و دوستان می توانند پای بزرگان فوتبال دنیا را به تهران بکشانند. سه گروه اسپانسر حاضر در برنامه این امکان را در اختیارشان می گذاشت تا مشکل پرداخت به مهمانان را نداشته باشند. آنها اتوئوی سرشناس را به ایران آوردند و بعد نوبت سمبل فوتبال اسپانیا بود که راهی تهران شود. کارلوس پویول به تهران هم رسید اما ناگهان ورودش به استودیو ممنوع شد.

همه شگفت‌زده بودند اما در نهایت مدیران سیما ضرر و زیان این کنسلی را دادند. فردوسی پور سه ساعتی قهر بود و روی آنتن نرفت اما دستور نهایی این بود که پویول روی آنتن نباشد.

ایرادها خنده دار بود. بحث موی بلند و خالکوبی ها که خود پویول در بازگشت از ایران گفت، تبدیل شد به سوژه ای جهانی. کار به جایی رسید که در همه شبکه های اجتماعی هجمه‌ای علیه رسانه ملی به راه افتاد که حالا متهم بود به رفتارهای میلی. آنها پس از این بلوا بیانیه دادند که دلیل‌شان عدم هماهنگی عادل با مقامات بالادستی بوده و اینکه نباید پول کشور هدر برود!

حتی ناتان قبادی که مسئول هماهنگی این مهمانان خارجی بود را آوردند تا توضیح دهد پویول با دلخوری از ایران نرفته. البته او و چند مهمان دیگری که کلا نیامدند چون قرارداد داشتند، غرامت های‌شان را گرفتند و حق داشتند با دلخوری نرفته باشند، فقط با حالتی از شوک و ناباوری و البته شاید کمی خنده ناشی از این همه ندانم کاری طرف ایرانی پول های‌شان را گرفتند!

خانم هنرپیشه شما را چه به فوتبال؟!

آی پی تی وی آیو برای جام جهانی خیلی هزینه کرده بود. آنها می خواستند دیده شوند. از معاونت فضای مجازی رسانه ملی هم که خودش دقیقا محدوده خط قرمزهایش خیلی معلوم نیست، مجوز اجرای برنامه فوتبالی‌شان توسط آزاده صمدی را گرفته بودند. دو سه روزی این برنامه با اجرای او پخش شد اما تازه انگار فهمیدندچه خبر است. انتقادها از سوی گروههای فشار دارای اهمیت برای مدیران سیما آغاز شد.

آنها یکباره دستور ممنوعیت پخش برنامه را دادند. درحالی که کشور در تب و تاب قیمت دلار و بازار به هم ریخته بود، وقتی برای پخش بازی ها به صورت خانوادگی در استادیوم آزادی مانع‌تراشی می کردند، باز یک تصمیم تند از سوی مدیران رسانه ملی آنها را سیبل و سوژه کرد. دوباره روز از نو شد و روزی از نو. اقلا دو روزی باز آنها متهم بودند به برخورد میلی و کسی از ملی بودن‌شان نمی گفت.

ممنوع‌التصویر است؟

تب فوتبال داغ بود. تیم ملی داشت خوش می درخشید . مردم شاد بودند و در آن شلوغی کلی هم مجری و گزارشگر آمده بود از آن سوی آب!

حمید استیلی مصاحبه کرده بود با من و تو . او گفته بود نمی توانستم رفتار دیگری داشته باشم. این کارش کلی حاشیه به همراه داشت. حمید در روسیه بود اما برنامه عادل و جواد خیابانی کلامی با او حرف نزدند. زننده گل قرن جام جهانی برای ایران انگار ممنوع التصویر بود. او اما در برگشت به یک برنامه تلویزیونی در شبکه ۵ هم رفت و دقایقی تصاویرش پخش شد. بعد از این اما شهرداری نازی آباد می خواست مراسم تجلیلی بگیرد از قهرمانان منطقه اش. استیلی هم دعوت بوده اما انگار گفته بودند او ممنوع التصویر است. این خبر مثل بمب ترکید.

محمد حسین رنجبران مدیر روابط عمومی رسانه ملی به شدت شاکی بود. او این خبر و از اساس چنین برنامه ای را تکذیب می کرد. ولی استیلی اصرار داشت حتی در روسیه برای مصاحبه با میثاقی هم این اجازه را پیدا نکرده است!

زنگ زدند و گفتند از آب خوزستان نگو!

یکی از اتفاقات تکان دهنده، افشاگری جواد نکونام بود علیه رسانه ملی. جواد مهمان بیست هجده عادل بود، درست در روزهای بی آبی آبادان. کاپیتان نکو می‌خواست از تشنگی خوزستان بگوید و یک بخشی از حرف هایش را زد اما عادل وسط حرفش پرید.بعد از برنامه نکو افشا کرد که به فردوسی پور زنگ زده بودند و هشدار دادند حرفی درباره آب خوزستان زده نشود. مشخص بود فردوسی پور هم سخت زیر فشار است و به او گفته اند حق حرف زدن ندارد. تغییرات در مدیریت شبکه و تندتر شدن دیدگاه مدیران رسانه ملی به طور مستقیم روی کار مجریانی مثل عادل هم اثر گذاشته است. مدیران تلویزیون برای نشان دادن تغییر شرایط، در دو روزی که او برنامه نداشت، به میل اسپانسر مشترک، برنامه شبکه ورزش را روی آنتن شبکه سه بردند!

مشکل آب نه، فقط از نان بگو!

درست در میان مشکلات بی آبی مردم خوزستان، رسانه ملی که با برنامه هایی مثل به وقت جام وسط بحث فوتبال،سوژه شده بود، شروع کرد به پخش مستندی که سعی داشت همه مشکلات اقتصادی و مشکلات کشور را گردن دولت بیاندازد. مستند روایت مردم ، درحالی که تلویزیون کلامی درباره بی آبی خوزستان نمی گفت، با اجرای سردار حسین یکتا از چهره های سرشناس جبهه پایداری و مدیر موسسه خاتم الاوصیا که بودجه چشمگیر فرهنگی دارد و در حقیقت هزینه موسسه اوج را تامین می کند و بودجه ای در اختیار دارند در سال که کم از بودجه یارانه یک ماهه مردم ندارد، به سوژه ای برای اوج گیری انتقادات بدل شد. باز رسانه ملی بخشی رفتار کرده بود. شده بود زبان یک جناح خاص!

چرا از لس آنجلسی‌ها خواندی؟

توقیف برنامه زابی واکا با اجرای علی انصاریان یکی از شاهکارهای دیگر رسانه ملی بود. تلویزیون که یکبار اجرای آزاده صمدی را متوقف کرده بود، این بار شوخی های علی انصاریان را بر نتابید. انصاریان با آهنگ های خواننده های لس آنجلسی شوخی می کرد.

مدیران رسانه ملی می گفتند ۱۴۰بار به انصاریان تذکر داده شده اما حامد جوادزاده تهیه کننده برنامه می گفت: «اصلا دلیل این همه سختگیری را متوجه نمی شویم. علی مگر چه کاری می کند که خط قرمز باشد؟ اگر این جرم باشد پس چطور اوج در سریال پایتخت ابرام تاتلیس پخش می کرد؟»

ولی رسانه ملی برایش فرق است بین زابی واکا و پایتخت و انصاریان و برنامه اش توقیف شدند تا باز موجی به پا شود.

برقصد؟

بی تردید بدترین تصمیم یک ماهه اخیر رسانه ملی پخش مستند بی راهه بوده است. تصویر اشک های مائده هژبری بلوایی به پا کرد برای رسانه ملی. اشک های این دختر بچه کاری کرد که حتی حامیان همیشگی رسانه ملی هم به آنها بتازند. کمپینی راه افتاد علیه‌شان. خیلی از روحانیون انتقاد کردند و حتی کیهان هم از آنها انتقاد داشت. رنجبران سخنگوی رسانه ملی گناه را انداخت گردن دیگران و جالب تر اینکه هر دو ارگان دیگر این مسئله را تکذیب کردند. رفتار رسانه ملی سبب شد جو تندی علیه‌شان شکل بگیرد و بیشتر این رسانه متهم شود به رفتارهای غیر ملی و برخوردهای میلی.

همه این اتفاقات فقط در یک ماهه اخیر رخ داده بود. به نظرتان در چنین شرایطی این رسانه را نمی توان مرجعی برای یک ترم درسی دانست؟ چطور کاری کنیم که محبوبیت ملی‌مان فرو بریزد!

 

درباره : آزمونی


رویداد۲۴   منابع محلی از کشته شدن دو نفر در جریان اعتراض‌های امروز-یکشنبه- مردم عراق خبر دادند.

این منابع اعلام کردند دو شهروند عراقی در جریان درگیری با نیرو‌های امنیتی در شهر «سماوه» کشته شدند.

پلیس اعلام کرد در جریان تظاهرات در شهر سماوه به سوی نیرو‌های امینیت تیراندازی شده و آن‌ها که نمی‌دانستند از کجا مورد هدف قرار می‌گیرند، مجبور به تیراندازی شدند که در نهایت این حوادث به کشته شدن دو عراقی منجر شد.

درباره : آزمونی

یک کارشناس صنعت کفش گفت: یکی از اقدامات موثر برای کمک به تولید در صنعت کفش، محدود کردن صادرات مواد خام است.

 

محمدرضا سلطانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی کی آزمون با بیان اینکه واردت بی رویه کالاها به تولید در کشور آسیب وارد کرده است، گفت: اگر مردم به استفاده از کالاهای داخلی روی بیاورند تاثیر بسیار زیادی در ایجاد اشتغال برای جوانان کشور خواهد داشت. 

 

این کارشناس صنعت کفش افزود: دولت باید ضمن حمایت از تولیدکنندگان در همه صنوف زمینه ای را بوجود آورد که مردم با فرهنگ سازی، اعتماد سازی و انجام برندینگ به تولید داخلی روی بیاورند. 

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کی آزمون درباره اینکه “آیا صنعت کفش کشور می تواند ذائقه مردم ایران را پوشش دهد؟” گفت: امکان دارد در کوتاه مدت ما نتوانیم با رقبای خارجی در زمینه تنوع رنگ بندی و نیز طرح های مختلف رقابت کنیم اما چنانچه یک تولیدگر تشویق شود و بتواند کالای خود را بهتر به بازار ارائه بدهد می تواند به تولید طرح های بهتر، حتی بهتراز کفش های خارجی دست بزند. 

 

سلطانی خاطر نشان کرد: نکته مهمی که درباره صنعت کفش وجود دارد این است که باید جلوی خام فروشی و صادرات چرم خام گرفته شود زیرا اقدامات تولیدی با این چرم می تواند منجر به اشتغالزایی تعداد زیادی در داخل کشور شود. 

 

این کارشناس صنعت نفت گفت: بنابراین بهتر است صادرات مواد خام را به خاطر کمک به اشتغالزایی محدود کنیم تا محصول  مربوطه در داخل خود کشور تولید شود.

 

مشروح گفت و گوی ویدیویی محمدرضا سلطانی  کارشناس صنعت کفش  با کی آزمون در ادامه از نظر می گذرد:

 

درباره : آزمونی

به گزارش افکارنیوز،

پولاد کیمیایی در مصاحبه ای درباره فیلم “قاتل اهلی” گفت: چند ماه قبل آقای پرویز پرستویی در برنامه سی و پنج آقای جیرانی، گفتند قرار بود من سکانسی را در قاتل اهلی مقابل پولاد بازی کنم، اما دیالوگ‌های من عوض شد. قرار بود دیالوگ‌هایی بگویم و در ازای آن پولاد به من جواب دهد.

همان روز من باید به سفری می‌رفتم، ولی وقتی برگشتم دیدم همه دیالوگ‌ها تغییر کرده و جواب‌های من چیز دیگری است. من قرار بود در فیلمنامه شخصیت بهمن با بازی پولاد را گوشمالی دهم، ولی الان برعکس شده و یکجوری شده انگار ایشان قرار است مرا گوشمالی دهد! بعد از این‌که این جملات را در آن برنامه از زبان آقای پرستویی شنیدم، با آقای جیرانی تماس گرفتم و گفتم من باید بیایم جوابگو باشم، چون ایشان در غیاب من و صاحب اثر این حرف‌ها را زده است. اینها یعنی این‌که من به پدرم گفته ام دیالوگ‌ها را تغییر بده.من حاضرم فیلمنامه‌ای را که هم من و هم آقای پرستویی طبق آن قرارداد بسته‌ایم، بیاورم و مقایسه کنیم آیا دیالوگ‌هایی که من در فیلم می‌گویم مطابق فیلمنامه بوده است یا نه. اگر نبوده باشد، ایشان حق دارد اما اگر بوده باشد، چرا آقای پرستویی وجهه یک فرد بی‌گناه را در این مساله خراب می‌کند؟

فکر میکنم اصلا آقای پرستویی متوجه این بخش از قصه نشده باشند! اصلا چرا باید سروش (شخصیت پرستویی در فیلم) شخصیت بهمن با بازی من را گوشمالی دهد؟ بهمن فقط در دیدار با سروش می‌گوید می‌خواهم با دختر شما بدون حاشیه‌های سیاسی ازدواج کنم. او فقط پرخاشگرانه با حاجی سروش حرف می‌زند، برای این‌که فکر می‌کند او کنسرت‌هایش را به هم زده است. بحث تغییر فیلمنامه و دیالوگ‌ها که ایشان از آن صحبت کردند، اصلا مطرح نبود و صرفا چند جمله کوتاه من عوض شده، علت آن هم این است که موقع فیلمبرداری هنوز مشخص نبود شخصیت خواننده فیلم قرار است چه چیزهایی بخواند و این بخش از دیالوگ‌ها بعدا به فیلم اضافه شد.اما هیچ‌کدام از دیالوگ‌های آقای پرستویی تغییر نکرده است، شما حتی بگویید یک «واو». وقتی ایشان چنین چیزی را مطرح می‌کند، باید سند داشته باشد.

 

درباره : آزمونی

برگزیدگان جایزه ادبی پروین اعتصامی معرفی شدند


رویداد۲۴برگزیدگان هشتمین دوره جایزه ادبی پروین اعتصامی در بخش های
شعر، پژوهش های ادبی، ادبیات نمایشی، ادبیات داستانی و ادبیات کودک به شرح
زیر معرفی شدند:


شعر:

در بخش شعر، هیات داوران متشکل از اسماعیل امینی، مهرنوش قربانعلی و
لیلا کردبچه دو اثر را شایسته تقدیر دانستند.

«اگر
تو بودی امروز شنبه بود» سروده فریبا شادلو، نشر چشمه

«لیلی آذر» سروده اعظم سعادتمند، انتشارات
شهرستان ادب

پژوهش‌های ادبی

در
این بخش با داوری محمدسرور مولایی، آرزو رسولی و میلاد عظیمی ۲ اثر برگزیده شدند.

«ادبیات بینافرهنگی نویسندگان برون‌تبار در
آلمان» نوشته نرجس خدایی، انتشارات علمی و فرهنگی

«مکتب‌های ادبی جهان» نوشته مریم حسینی، انتشارات
فاطمی

ادبیات نمایشی:

در
این بخش هیات داوران که اعضای آن عبارتند از صدرالدین زاهد، شهرام کرمی و فواد
نظیری تنها یک اثر را شایسته تقدیر دانستند.

«دور
از دسترس اطفال نگهداری شود» نوشته فرشته فرشاد، نشر آواژ

ادبیات داستانی:

منیژه آرمین، ابراهیم زاهدی مطلق و مریم برادران که داوری این بخش را
برعهده داشتند اثری از آناهیتا آروان را شایسته تقدیر معرفی کردند.

«بگذار تروا بسوزد» نوشته آناهیتا آروان، انتشارات علمی و فرهنگی

ادبیات کودک:

جواد محقق، کمال شفیعی و سوسن طاقدیس در بخش ادبیات کودک تنها دو اثر
را شایسته تقدیر دانستند.

«خداحافظی
در خیابان پاییز» سروده مریم اسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«شاخ دماغی‌ها» نوشته سیده عذرا موسوی،
شهرستان ادب

درباره : آزمونی

عادل فردوسی پور از صدا و سیما بخاطر سانسور نکردن مراسم اهدای جام جهانی تشکر کرد. این مراسم با بغل کردن بازیکنان توسط رئیس جمهور کرواسی همراه بود.

به گزارش کی آزمون، وی گفت: رئیس جمهور کرواسی در مراسم اهدای جام نه تنها با همه دست داد بلکه همه را هم بغل کرد، پخش شد مردم هم دیدند و اتفاقی هم نیفتاد.

کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی به همراه مکرون رئیس جمهور فرانسه میهمان ویژه فینال جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه بودند. 

 

تشکر فردوسی پور از صدا و سیما

درباره : آزمونی

به گزارش افکارنیوز،

شهرام قائدی، فاطمه گودرزی، مصطفی قدیری، شیدا یوسفی، سوگل خالقی و محمد امین بازیگران جدید سریال ویژه شبکه نمایش خانگی «ممنوعه» شدند.

کارگردانی سریال «ممنوعه» بر عهده امیر پورکیان و تهیه کننده آن علی اکبر نجفی است، همچنین مهدی یاری جانشین تهیه و مجری طرح و صادق یاری سرمایه گذار این سریال است.

بازیگران «ممنوعه» به ترتیب حروف الفبا عبارتند از امیرحسین آرمان، علی استادی، خاطره اسدی، بهاره افشاری، محمد امین، پژمان بازغی، آتیلا پسیانی، امیر جعفری، هادی حجازی‌فر، الهه حصاری، سوگل خالقی، آناهیتا درگاهی، نیلوفر رجایی‌فر، لیلا زارع، نیما شعبانژاد، شهرام قائدی، مصطفی قدیری، نیکی کریمی، فاطمه گودرزی، مجید مظفری، نسرین نکیسا و شیدا یوسفی.

 

فاطمه گودرزی

 

«ممنوعه» داستان سه نسل را به صورت همزمان و پیوسته روایت می کند، از دغدغه های امروز جوانان تا آسیب مسائل روز خانوادگی و اجتماعی.

پخش این سریال بزودی توسط موسسه سرو رسانه پارسیان آغاز می شود.

 

درباره : آزمونی

ارمنستان و ترکیه پیشتاز متقاضیان آموزش زبان فارسیرویداد۲۴ نشست خبری هشتاد و پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی با حضور غلامعلی حداد عادل، رئیس، فرهاد پالیزدار، معاون امور بین‌الملل، سیدباقر سخایی دبیر  و رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و تنی چند از مدرسان غیرایرانی حاضر در دوره برگزار شد. حداد عادل با بیان اینکه بنیاد سعدی با حدود شش سال سابقه فعالیت تلاش
کرده است تا آموزش زبان فارسی را در جهان ساماندهی کند، اظهار کرد: در این
سالها اقداماتی همچون تالیف انواع کتاب‌ های درسی بر پایه روش های تخصصی
آموزش زبان فارسی به خارجیان انجام داده ایم. به غیر از تالیف کتاب،  بنیاد
سعدی فعالیت های گسترده تری همچون برگزاری انواع دوره های آموزشی برای
فارسی آموزان و معلمان زبان فارسی انجام داده است.

۵۵ دوره دانش‌افزایی تربیت مدرس کوتاه مدت طی ۳ سال

رئیس بنیاد سعدی با اشاره به اینکه بنیاد سعدی در سه سال گذشته، ۵۵ دوره
دانش افزایی کوتاه مدت تربیت مدرس برگزار کرده است، افزود: بنیاد سعدی هر
ساله یک دوره بلند مدت تابستانه برگزار می‌کند و طی سال های قبل در  این
دوره بلندمدت، هم فارسی آموزان و هم معلمان زبان فارسی شرکت می کردند، اما
امسال به این نتیجه رسیدیم که یک دوره اختصاصی تربیت مدرس ضروری است و دوره
فارسی آموزی را در دی ماه برگزار کنیم.

به گفته او، دوره دانش افزایی تربیت مدرس امسال ۹۳ شرکت کننده دارد که
از این تعداد ۶۷ نفر غیرایرانی هستند و سایر شرکت کنندگان را نیز معلمان
ایرانی خارج از کشور و یا علاقه‌مند به تدریس در خارج از کشور تشکیل می
دهند.

وی با اشاره به آمار شرکت کنندگان این دوره توضیح داد: از ۱۶ کشور شرکت
کرده، بالاترین تعداد متعلق به کشور ارمنستان با ۱۹ نفر، کشور ترکیه با ۱۴
نفر و ازبکستان با ۱۰ نفر است. سایر معلمان شرکت کننده نیز از کشورهای 
دانمارک، آلبانی، تونس، صربستان، گرجستان، سوریه، لبنان، هند، بنگلادش،
اوگاندا، کنیا و عراق پذیرفته شده‌اند.

حداد عادل افزود: این افراد در این دوره روش تدریس مهارت های خواندن،
صحبت کردن، نوشتن و شنیدن را می آموزند و با فنون آموزش ادبیات فارسی آشنا
می شوند. « آشنایی با استاندارد آموزش زبان فارسی»،« اصول کلاس داری و
مدیریت کلاس »، همچنین « روش تدریس کتاب های بنیاد سعدی مانند گام اول » از
دیگر برنامه های آموزشی است که در این دوره تعریف شده است.

رئیس بنیاد سعدی همچنین به برنامه های فرهنگی در نظر گرفته‌شده برای
شرکت کنندگان این دوره آموزشی در ساعت بعداز ظهر و سفر به دو استان سمنان و
اصفهان اشاره کرد تا این استادان زبان فارسی با فرهنگ ایران بیشتر آشنا
شوند. 

ارتباط با ۲۴۹ استاد زبان فارسی در خارج از کشور

بخش دوم نشست خبری هشتاد و پنجمین دوره دانش افزایی زبان فارسی به سوالات خبرنگاران اختصاص یافت.

حداد عادل در پاسخ به سوالی مبنی بر
اینکه « آیا تاکنون ارزیابی‌ای از فعالیت های شش‌ساله بنیاد سعدی و نتایج
آن صورت گرفته است؟»،  گفت: آموزش زبان فارسی در جهان از لحاظ کمی و کیفی
رشد داشته است. امروز بیش از ۳۰۰ استاد زبان فارسی در دنیا فعالیت دارند و
این آمار غیر از استادان ایرانی است که از سوی وزارت علوم اعزام می شوند.
در بنیاد سعدی با ۲۴۹ نفر از این استادان از ۴۰ کشور جهان در ارتباط هستیم.

وی افزود: علاوه بر آن سعی شده است تا با تالیف کتاب های جذاب و تخصصی کیفیت تدریس را گسترش دهیم.

حداد عادل نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر
اینکه «شناخت نامه زبان فارسی در جهان که سال گذشته توسط بنیاد سعدی تالیف
شد، نشان دهنده آن بود که روابط سیاسی ایران با دیگر کشورها در گسترش زبان
فارسی تاثیر دارد، و در این زمینه چه باید کرد؟» ، اظهار کرد: اینکه با
بهبود روابط سیاسی راه هم برای زبان فارسی گسترده تر می شود حرف درستی است.
اما عکس آن همیشه صحیح نیست. یعنی اگر یک کشور با ایران روابط خصمانه
داشته باشد علاقه به زبان فارسی و یا احتیاج به آن از بین نمی رود و آموزش
زبان فارسی در این کشورها به دلایل متعدد وجود دارد که البته بنیاد سعدی
کمکی به این مناطق ندارد.

تالیف کتاب‌های آموزشی توسط متخصصان آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان

رئیس بنیاد سعدی همچنین در پاسخ به سوالی
در خصوص اینکه «چالش حفظ زبان فارسی از واژه های بیگانه از یکسو و گسترش
آن در جهان از دیگر سو  را چگونه برطرف می کنید؟»، گفت: زبان فارسی درخت
کهن، ریشه دار و نیرومندی است که اگر در برخی جاها آفتی به آن رسیده است،
صدمه ای به کل درخت نمی رسد. ما در بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب
فارسی سعی می کنیم از همه ظرفیت های موجود در زبان فارسی برای نگهداری از
آن استفاده کنیم.

وی اذعان کرد: جاذبه زبان فارسی دو چیز است؛ یکی ادبیات انسانی و ارزش
اصیلی که با این زبان در طول تاریخ تولید شده است و دوم شرایط امروز کشور
به عنوان یک کشور انقلابی مستقل، که توجه دیگر کشورها را به سوی خود جذب
کرده است.

حداد عادل تصریح کرد: بنیاد سعدی در شش سال گذشته توانسته است به عنوان
یک مرجع قابل اطمینان به فارسی زبانان غیر ایرانی معرفی شود و هم موسسات
آموزش زبان فارسی در داخل و خارج ایران و هم خود فارسی آموزان بنیاد سعدی
را به عنوان یک مرجع شناخته اند.

کاهش هزینه‌های گسترش زبان فارسی با تربیت استادان بومی

معاون امور بین الملل بنیاد سعدی همچنین گفت: حمایت دیگر بنیاد سعدی در
زمینه آموزش زبان فارسی،  تقویت زبان فارسی فرزندان ایرانی خارج از کشور
است چراکه ایرانیان خارج از کشور برای کلاس های آزاد زبان فارسی خود به
منابع آموزشی نیاز دارند.

حدادعادل در مورد بودجه امسال بنیاد سعدی گفت: وقتی هوا ابری می‌شود،
همه جا ابری است و اینطور نیست که خانه ما ابری باشد و خانه شما ابری
نباشد. ما تلاش می کنیم خودمان را با شرایط موجود تطبیق دهیم و امیدواریم
با همت و کمک همه، این مساله تاثیر منفی روی کار ما نگذارد.

سیدباقر سخایی، دبیر بنیاد سعدی نیز در پاسخ به انتقاداتی که به بودجه
بنیاد سعدی می شود، توضیح داد: با تاسیس بنیاد سعدی، تنها پنج درصد از
بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به بنیاد سعدی منتقل شده است، بنیاد
سعدی با تربیت استادان بومی کمک شایانی به کاهش هزینه‌ های دولت در راستای
گسترش زبان فارسی در جهان داشته است. در واقع این دوره های تربیت مدرس کمک
می کند تا در بسیاری از هزینه های اعزام استاد صرفه جویی شود.

در بخشی از این نشست بویانا دویچ، مدرس زبان فارسی صربستان، با اشاره به
فعالیت های گسترده سعید صفری، نماینده بنیاد سعدی و استاد زبان فارسی در
بلگراد، گفت: سه سال قبل به عنوان فارسی آموز، در دوره دانش افزایی بنیاد
سعدی به ایران آمده ام و اکنون در دبیرستان زبان های خارجی بلگراد در سطح
نوآموز و پیش مقدماتی تدریس می کنم. 

به گفته این مدرس زبان فارسی صربستانی، هر سال ۲۰ دانش آموز در دبیرستان
زبان های خارجی، فارسی را یاد می گیرند و او امیدوار است دپارتمان مستقل
زبان و ادبیات فارسی در دانشکده زبانشناسی دانشگاه بلگراد به زودی تاسیس
شود.

درباره : آزمونی

کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی یکی از چهره های مهم و مورد توجه جام جهانی روسیه ۲۰۱۸ بود.

به گزارش کی آزمون، کولیندا کیتاروویچ رئیس جمهور کرواسی یکی از چهره شاخص جام جهانی بود که حمایت او از تیم ملی کشورش به شدت مورد توجه رسانه ها و دوستداران فوتبال قرار گرفته بود.
 
البته نشست ناتو باعث شد کیتاروویچ قادر به تماشای دیدار نیمه نهایی کشورش با انگلیس و صعود آنها به فینال جام جهانی نباشد اما او برای دیدار فینال دوباره راهی مسکو شده و در کنار دیگر سیاسیون بازی را تماشا کرد.
 
امروز و در جریان فینال جام جهانی، رئیس جمهور کرواسی با هیجان فراوان در طول بازی تیمش را مورد حمایت قرار داد و در پایان و در مراسم اهدای جام نیز با تک تک بازیکنان کرواسی و حریف برخورد بسیار گرم و محترمانه ای داشته و هم از بازیکنان کرواسی دلجویی کرد و هم به فرانسه و رئیس جمهور این کشور امانول ماکرون تبریک گفت.
 
رفتارهای جالب کیتاروویچ در طول این جام جهانی یکی از سوژه های مورد توجه عکاسان و هواداران فوتبال بود.

 

در ادامه مرور کوتاهی به زندگی این رئیس جمهور زن خواهیم داشت؛
 
کولیندا کیتاروویچ چند ساله است؟
کولیندا کیتاروویچ در تاریخ ۲۹ آوریل ۱۹۶۸ در رجکا در بخش کروات نشین کشور یوگسلاوی متولد شد. رئیس جمهور ۵۰ ساله کرواسی در دوران تحصیل یک سال در دبیرستان لس آلاموس در نیومکزیکو و در برنامه تبادل دانش آموزان که در آن مقطع احرا می شد حضور پیدا کرد.
 
در ادامه کولیندا کیتاروویچ در زاگرب، وین، واشنگتن دی سی و هاوارد تحصیل کرده و در نهایت ۳ سال قبل مدرک دکترای خود را در کرواسی دریافت کرد. کیتاروویچ مسلط به زبان های کروات، انگلیسی، اسپانیایی و پرتغالی بوده و همچنین قادر به درک زبان ها آلمانی ، فرانسوی و ایتالیایی نیز است.
 
کولیندا کیتاروویچ چه زمانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد؟
کیتاروویچ چهارمین رئیس جمهور کرواسی در فوریه ۲۰۱۵ انتخاب شده تا اولین رئیس جمهور زن تاریخ این کشور گردد. پس از پیوستن به اتحادیه دموکراتیک کرواسی (HDZ) در سال ۱۹۹۳، کیتاروویچ پست های فراوانی از جمله مشاوره وزارت امور خارجه کرواسی را نیز طی این سالها بر عهده داشت. کیتاروویچ پس از تحصیل در واشنگتن، به بالکان بازگشته و به پارلمان آنجا ملحق شد.
 
پیش از انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور، کیتاروویچ به عنوان سفیر کرواسی در ایالات متحده و همچنین به عنوان معاون دبیر کل ناتو مشغول به کار بود و در انتخابات سال ۲۰۱۵ با شکست دادن رئیس جمهور سابق کرواسی یعنی ایوو جوزیپویچ، به عنوان ریاست جمهور جدید این کشور برگزیده شد.
 
همسر کولیندا کیتاروویچ کیست؟
در سال ۱۹۹۶ با جاکوو کیتاروویچ ازدواج کرده و حالا صاحب ۲ فرزند است که دختر او، کاترینای ۱۷ ساله یک اسکیت باز در سطح قهرمانی ملی است و پسر  او لوکا در سال ۲۰۰۳ متولد شده است.
 
البته جاکوو کیتاروویچ در حالی که همسرش در سال ۲۰۱۰ در واشنگتن دی سی خدمت می کرد، از خودروی سفارت برای اهداف شخصی استفاده کرده و درگیر حواشی و رسوایی در آن مقطع گردید. علیرغم ادعای کولیندا کیتاروویچ در مورد فعالیت ۲۴ ساعته، او هزینه استفاده  خودرو از سوی همسرش را پرداخت کرد.

درباره : آزمونی
صفحات سایت