کی آزمون


به گزارش افکارنیوز،

نعیمه نظام دوست این عکس را در اینستاگرامش منتشر کرد و نوشت:

حواستان باشد !

اینجا خیلی زود ، دیر می شود !

جایی که همه چیز تاریخ مصرف دارد ؛

حتی آدم ها ، حتی رابطه ها …

این روز ها کسی حال و حوصله ای برایِ غرور و قهرهایِ طولانی ندارد !

باید مراعات کرد ، باید مراقب بود ، قبل از این که دیر شود !

آدم هایِ خوبِ زندگی تان را سنجاق کنید به دایره ی اولویت و حواستان ،

و روابط عاطفی و شخصی تان را لحظه ای به حالِ خود رها نکنید !

به خاطرِ خودتان می گویم …

زمانه ی خوبی نیست !

مبادا چشم باز کنید و ببینید ، همان کسی که تا دیروز برایتان جان می داد ؛

غریبه ترین آدمِ دنیایتان شده !

آدم هایِ امروز ، راحت عوض می شوند ،

راحت تغییر مسیر می دهند ،

و خیلی راحت ، فراموش می کنند !

به آدم هایی که هنوز خوب مانده اند ؛

نه بهانه ای برایِ تغییر بدهید ،

نه فرصتی برایِ بد شدن !

مراقبِ دلبستگی هایتان باشید … عکس از محسن بیک خراسانی

 

AndroidOnlineNewsImage.aspx

درباره : آزمونی

حاشیه نشست مجمع و عزمِ جزم 1+4 در نجات برجام

رویداد۲۴  برخلاف توصیه های به ظاهر دوستانه برخی در داخل مبنی بر اهمیت عدم حضور حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل اما این نشست تا کنون برای ایران دستاوردهای آشکاری داشته است.
پس از دیدارها دوجانبه متعددی که بین هیات اعزامی ایران و مقامات کشورهای حاضر در مجمع در سطوح مختلف انجام گرفت، نشست وزیران امور خارجه ۱+۴ (شامل چین، فرانسه، روسیه، انگلیس و آلمان) با حضور «فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اهمیت فزاینده ای برخوردار بود و انعکاس جهانی یافت؛ نشستی که دیروز (دوشنبه دوم مهر ) برگزار شد و تمرکز خود را به بقای توافق هسته ای با ایران و خنثی سازی تحریم های ثانویه آمریکا قرار داد. 
از بیانیه ای که در پایان نشست از سوی موگرینی و «محمدجواد ظرف» وزیر امور خارجه کشورمان قرائت شد، می توان به چند نکته مهم پی برد. بر پایه بند چهار بیانیه که ۱۲ گزارش پی ‌در پی آژانس بین المللی انرژی اتمی را مبنای عمل قرار می داد، اهمیت پایبندی تهران به برجام برجسته بود. 
همین موضوع سبب شده با وجود همه کارشکنی های آمریکا، اعضای توافق پشت ایران را خالی نکنند و در پی ارائه راهکار برای برون رفت از وضعیت کنونی برآیند. بی دلیل نبود که ترامپ قبل از اعلام خروج از برجام، بیش از یکسال تلاش کرد تا تهران را از توافق دلسرد ساخته و از برجام خارج نماید. 
دو بند دیگر از بیانیه ۱۴ ماده ای پایانی نشست نیز قابل توجه بود؛ بندهای ۸ و ۱۰ که تمرکز خود را بر روی راهکارهای ملموس برای عملیاتی سازی برجام قرار داده بودند که البته برخی از آنها همانند «قانون مسدودساز» یا «مقررات مقابله ‌ای» پیشتر رسانه ای شده بود؛ قانونی که پارلمان اروپا در سال ۱۹۹۶ آن را برای مقابله با تحریم های آمریکا علیه سه کشور کوبا، ایران و لیبی از تصویب گذراند. این قانون اما به دلایلی مسکوت ماند و اینک رهبران اتحادیه قصد دارند برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران از آن سود جویند. 
از این رو در بند ۸ بیانیه آمده است که «اعضا از به ‌روزسانی قانون انسداد اتحادیه اروپا و اعطای مجوز به بانک سرمایه‌ گذاری اروپا برای اینکه ایران نیز واجد شرایط برای دریافت وام های خارجی محسوب شود و اینکه این به ‌روزسانی در ۱۶ مرداد اجرایی شده است، استقبال کردند.»
در بند ۱۰ نیز آمده است که «نظر به فوریت و ضرورت حصول به نتایج ملموس، اعضا از پیشنهادات عملی برای حفظ و توسعه کانال‌های پرداخت و به طور مشخص ابتکار تاسیس یک «ساز و کار ویژه» برای تسهیل پرداخت‌های مربوط به صادرات (شامل نفت) و واردات ایران که فعالان اقتصادی را در تعقیب تجارت مشروع با ایران مساعدت کرده و به آنها اطمینان مجدد می‌دهد، استقبال کردند.»
حال این پرسش به ذهن می رسد که ساز وکار ویژه‌ که هم در بیانیه نشست آمده و هم موگرینی در حاشیه مجمع بر آن تاکید کرد، چیست و چگونه می توان آن را عملیاتی کرد؟ 
هر چند جزییات این طرح اعلام نشده و در مرحله بررسی قرار دارد اما از سخنان مسوول سیاست خارجی اتحادیه می توان این طور برداشت کرد که یک کانال ویژه پرداخت مالی است که امکان حقوقی را فراهم می سازد تا شرکت های اروپایی که با ایران به ویژه در موضوع نفتی در ارتباط هستند، از تعقیب و مجازات آمریکا در امان باشند. انتظار می رود که این جزییات راهکار مذکور در روزهای آتی آشکار شود. 
این دست از راهکارها بدان جهت در دستور کار قرار گرفته اند که در میانه آبان ماه با موج دوم تحریم ها مواجهیم؛ تحریم هایی که معاملات بانکی و توافقات نفتی ایران را هدفگذاری کرده اند. ترامپ در صدد است تا با صفر رساندن خرید نفت ایران، تهران را زیر فشار حداکثری قرار داده و ناگزیر به مذاکره مجدد کند، آن هم مذاکره ای خارج از برجام که توان نظامی و بازیگری ایران را در معادلات منطقه ای محدود کند. 
از همین رو در آستانه سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل که ساعاتی قبل از روحانی انجام می گیرد، مهره های اصلی سیاست خارجی آمریکا یعنی «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و « نیکی هیلی» نماینده این کشور در سازمان ملل فعال تر شده و با برگزاری کنفرانس های خبری و دیدارهای دو و چندجانبه سعی در اجماع سازی علیه تهران دارند؛ غافل از این که ابتدا باید راهی برای رهایی از دام اجماعی که در دو سال گذشته در سطح جهانی علیه سیاست های یکجانبه گرایانه و ستیزه جویانه کاخ سفید شکل گرفته، بیابند.

درباره : آزمونی

سفارت بریتانیا در تهران خبر داد؛ نماینده تجاری انگلیس برای مذاکره درباره روابط تجاری با ایران وارد تهران شد و با رییس اتاق بازرگانی ایران دیدار و درباره روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

به گزارش کی آزمون از ایلنا، سفارت بریتانیا در تهران از ورود «لرد لامونت»، نماینده تجاری انگلیس به ایران خبر داده و نوشت: لامونت با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در راستای ادامه مذاکرات در مورد روابط تجاری ایران و بریتانیا ملاقات داشته است.

درباره : آزمونی

رفتن آخوندی خبر خوبی است

کی آزمون:نماینده ویژه رئیس جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان اینکه رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است، گفت: هر فردی که برخلاف اندیشه های آقای آخوندی فکر کند، حذف می شود و وزیر راه وشهرسازی نظارت استصوابی بر انتخابات نظام مهندسی دارد. به گزارش کی آزمون ،اکبر ترکان در […]

کی آزمون:نماینده ویژه رئیس جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده با بیان اینکه رفتن آقای آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است، گفت: هر فردی که برخلاف اندیشه های آقای آخوندی فکر کند، حذف می شود و وزیر راه وشهرسازی نظارت استصوابی بر انتخابات نظام مهندسی دارد.

به گزارش کی آزمون ،اکبر ترکان در گفت وگو با ایلنا با اشاره به درخواست وی از وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تعویق در برگزاری انتخابات نظام مهندسی اظهار داشت:  به نظر می‌رسد در مرحله برگزاری انتخابات نظام مهندسی برخی افراد که با اندیشه‌های آقای آخوندی مخالف هستند حذف شده‌اند و آقای آخوندی نظارت استصوابی اعمال کرده است.

وی با بیان این ادعا که کسانی که برای انتخابات نظام مهندسی از مرحله رد صلاحیت عبور کرده‌اند، منتخب وزیر راه و شهرسازی هستند، ادامه داد: در قانون رد صاحیت افراد توسط وزیر راه و شهرسازی پیش بینی نشده و این اقدام وزیر مداخله محسوب می‌شود.

ترکان گفت: عده‌ای در پرونده‌های افراد ورود می‌کنند،  جستجو می‌کنند و دلایلی سرهم می‌کنند تا برخی‌ها را رد صلاحیت کنند.

نماینده ویژه رئیس جمهوری در نوسازی بافت‌های فرسوده افزود:‌ جایگاه تایید صلاحیت توسط وزارت، ابتکار آقای آخوندی است وگرنه در قانون چنین چیزی پیش بینی نشده است و هیچ منع قانونی برای موافقت با درخواست بنده وجود ندارد.

وی گفت: آقای آخوندی که گفته است درخواست بنده غیر قانونی بود،‌ لطفا بگوید به استناد کدام قانون درخواست بنده غیر قانونی است.

ترکان تاکید کرد: در تبصره ماده ۱۳ قانون نظام مهندسی آمده است که اولین دوره انتخابات را وزارت شهرسازی برگزار کند چراکه در آن زمان سازمان نظام مهندسی به تازگی تشکیل شده بود. این قانون برای برگزاری اولین دوره است و مجری برگزاری دوره‌های بعدی باید سازمان نظام مهندسی باشد و  جایگاه وزارت راه وشهرسازی برای برگزاری دوره‌های بعدی انتخابات،‌ نظارت است.

وی همچنین درباره احتمال برکناری، جابه جایی یا استیضاح وزیر راه و شهرسازی در آینده نزدیک گفت: اطلاعی از این موضوع ندارم اما خبر رفتن آقای اخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبر خوبی است.

ترکان همچنین درباره این سوال که گفته می‌شود یکی از گزینه سرپرستی یا وزارت راه وشهرسازی شما هستید، گفت: تا کنون یشنهادی در این باره به بنده داده نشده است.

درباره : آزمونی

به گزارش افکارنیوز،

کمتر از دو ماه پیش خبری منتشر شد که همزمان در دو دنیای هنر و سیاست به سرعت دست به دست شد؛ خبری که نشان از شغلی جدید برای هیلاری کلینتون سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی می‌داد و آن تهیه‌کنندگی سینما بود.

طبق خبری که اول آگوست سال جاری میلادی در رسانه‌ها منتشر شد هیلاری کلینتون سناتور و وزیر سابق امور خارجه‌ ایالات متحده آمریکا قصد دارد با همراهی استیون اسپیلبرگ کارگردان بزرگ هالیوود فیلم یا سریالی بر اساس کتاب «ساعت زنان؛ نبردی بزرگ برای فتح رای» نوشته الین وایس بسازد. این همکاری در قالب شاخه تلویزیونی «امبلین»، استودیوی فیلمسازی اسپیلبرگ خواهد بود. حال اولین نظرسنجی‌ها از کاربران مهم‌ترین رسانه‌های تصویری جهان خبر از واکنش منفی مخاطبان نسبت به ساخت این اثر توسط هیلاری کلینتون می‌دهد.

مرکز تحقیق و نظرسنجی «آلفا» با اعلام این نتایج خبر داده است که این واکنش‌های انتقادی حتی از نظرات منفی مخاطبان به خبر قرارداد امضا بین باراک و میشل اوباما – رییس‌جمهور و بانوی اول سابق ایالات متحده آمریکا – با نتفلیکس برای ساخت محتوا درباره وجوه ناگفته زندگی در کاخ سفید، پیشی گرفته است.

نیس فروم بنیانگذار «آلفا» افزود که در هر دو مورد مخالفت‌های جدی وجود داشت، اما این خشم درباره کلینتون بیشتر بود. طبق نظرسنجی‌ها حدود ۱۳ درصد از مخاطبان شبکه HBO درباره پروژه کلینتون رای به نظر «بسیار مخالف» داده‌اند حال آن که این عدد برای اوباما عدد ۸ را نشان می‌دهد. این در حالی است که HBO اساسا شبکه‌ای با گرایش و کاربرانی متمایل به حزب دموکرات شناخته می‌شود.

اوضاع در ‌نتفلیکس از این هم خراب‌تر است و ۲۰ درصد از کاربران این وبسایت نظری کاملا منفی به این موضوع دارند. در حالیکه تنها درصد اندکی از مشترکان این رسانه آنلاین اعلام کرده بودند که در مخالفت با همکاری این کمپانی با اوباما اشتراک خود را لغو خواهند کرد.

نظرسنجی‌ها درباره پروژه کلینتون و اوباما در پایگاه «پرایم ویدیو آمازون» تفاوت محسوسی با هم ندارند و به ترتیب با ۱۱ و ۱۰ درصد، آماری تقریبا یکسان در مخالفت و اعتراض کاربران با این سیاستمداران برجسته آمریکا را نشان می‌دهد.

«ساعت زنان؛ نبردی بزرگ برای فتح رای» روایتی ‌است از یک دهه تلاش زنان آمریکایی برای تصویب متمم نوزدهم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا که حق رای تمام شهروندان را فارغ از جنسیت آنان تضمین می کند و بدین شکل حق رای را در اوایل قرن بیستم برای زنان آمریکایی در همه ایالت‌های آن کشور به ارمغان آورد.

 

درباره : آزمونی

رویداد۲۴ هشتاد و هشتمین شهرآورد تهران در حالی عصر پنج‌شنبه (پنجم مهر ماه) در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود که انتخاب گزارشگر نقش تعین‌کننده‌ای برای بینندگان تلویزیونی دارد. گزارش این مسابقه به عادل فردوسی‌پور رسیده است.
در اغلب داربی‌های اخیر عادل فردوسی‌پور گزارش بازی را بر عهده داشته؛ ضمن اینکه گزارشگر داربی ۸۶ محمدرضا احمدی بوده است.
دو تیم استقلال و پرسپولیس روز پنجشنبه (پنجم مهر ماه) و در چارچوب هفته هشتم رقابت های لیگ هجدهم به مصاف هم می‌روند. این مسابقه در قالب برنامه‌ «فوتبال برتر» به تهیه‌کنندگی مهدی هاشمی به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

درباره : آزمونی

نمایندگان مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) اعاده شده از سوی شورای نگهبان را اصلاح کردند؛ مصوبه ای که برای تایید اصلاحات صورت گرفته بار دیگر به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می شود.

به گزارش کی آزمون از ایرنا، بر اساس این مصوبه؛ جمهوری اسلامی ایران مواد ۲، ۳، ۵، ۱۰ و ۲۳ این کنوانسیون را براساس قوانین و مقررات داخلی خود بویژه اصول قانون اساسی تفسیر کرده و اجرا خواهد کرد، همچنین در مواردی که اجرای بند یک ماده ۱۴ مستلزم مصرف خلاف شرع اموال باشد،‌ ایران به مفاد این بخش از ماده متعهد نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: لوایح الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و لایحه اصلاح قانون مبارزه پولشویی برای بررسی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می‌شوند.

علی لاریجانی افزود: این دو لایحه برای بررسی بیشتر از سوی شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت ارسال می شود، زیرا ملاحظات شورای نظارت مجمع در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مدنظر قرار نگرفته است.
 شورای نگهبان پیش از این با بررسی مصوبه مجلس اعلام کرد: در لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو علاوه بر ایرادات ماهوی و شکلی، دو مورد ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز وجود دارد که شامل ‘مغایرت با سیاست های اقتصاد مقاومتی و سیاست های امنیتی’ است که این دو ایراد نیز مطابق اصل ۱۱۰ قانون اساسی از سوی شورای نگهبان مجلس اعلام شد.
ایرادات شورای نگهبان در لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) توسط کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس رفع شد ولی در این کمیسیون درباره ایرادات شورای نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث و بررسی انجام نشد، این لایحه و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی پس از ارجاع به شورای نگهبان به صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع و در آن جا مورد بررسی نهایی قرار می گیرد.

**FATF حاوی استاندارهای بین المللیِ مبارزه با پولشویی
FATF، گروه ویژه اقدام مالی بین دولتی است که با ابتکار گروه جی ۷ (فرانسه، آلمان، انگلیس، ایتالیا، آمریکا، ژاپن و کانادا) در سال ۱۹۸۹ به منظور مبارزه با پولشویی تاسیس شد، این گروه فقط به مبارزه با پولشویی محدود نشد و ماموریت های خود را در سال های آتی توسعه داد به طوری که پس از وقوع حملات تروریستی یازدهم سپتامبر، در سال ۲۰۰۱ مبارزه با تامین مالی تروریسم را در شمول برنامه های خود قرار داد.

مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی از وظایف این گروه بین المللی است؛ در سال ۲۰۱۲ مقابله با تامین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای در سال ۲۰۱۲ در زمره ماموریت های این گروه قرار گرفت و توصیه های خود را در زمینه های مورد بحث با عنوان استانداردهای بین المللی در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اشعه گری ارائه داد. هم اکنون FATF یک مجموعه دستورالعمل ۴۰ ماده ای را شامل می شود.

فعالیت های این گروه در حوزه های مذکور ادامه داشت تا اینکه در سال ۲۰۱۶ FATF باحضور ۳۵ کشور و دو سازمان منطقه ای ِاتحادیه اروپا و کشورهای عرب خلیج فارس؛ تشکیل شد از سال ۲۰۱۵ نیز صندوق بین المللی پول، سازمان ملل متحد و شش گروه تخصصی آن، بانک جهانی از سال ۲۰۱۵ بر FATF به عنوان سازمان های ناظر بر FATF فعالیت می کنند.

گروه ویژه اقدام مالی بر اساس استاندارها و توصیه های چهل گانه خود، میزان پیشرفت کشورهای عضو در زمینه های مورد بحث را رصد و در سطح جهانی نیز بر نحوه و میزان پیشرفت تصویب و اجرای توصیه های این گروه نظارت می کند.

FATF کشورهای جهان را با توجه به دو بُعد رصد و نظارت بخش بندی کرده است؛ نخست کشورهایی که شاخص ها و دستورالعمل های آن ها با استانداردهای این گروه همخوانی داشته و توصیه های FATF را در زمینه های مورد تاکید به کار بسته و به اجر درآورده اند؛ قسم دوم کشورهایی هستند که با به کارگیری و عملیاتی کردن توصیه های این گروه، روبه پیشرفت هستند و در نهایت آن ها که با این گروه همکاری نمی کنند و بر اساس چارچوب ها و دستورالعمل های خاص این گروه دارای خطر پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند؛ کشورهایی که علیه آن ها اقدام متقابل صورت می گیرد و آن ها که اقدام متقابل علیه آن ها انجام نمی شود در این حوزه قرار می گیرند.

** خروج از لیست سیاه در گرو عمل به توصیه ها ولوایح چهارگانه
در سال ۲۰۱۵ ایران در کنار کره شمالی به عنوان کشورهایی خطرناک در لیست سیاه FATF قرار گرفت، قرار گرفتن در لیست سیاه این گروه با توجه به احتمال زیاد اقدام های مالی و بانکی متقابل علیه کشورهای مشمول، تنگناها و مسائل بسیاری را برای آن ها به وجود می آورد.

با امضای توافق هسته ای، و تایید مکرر پایبندی ایران به برجام همچنین تعهد ایران به اجرای «برنامه اقدام» ؛ تصویب قوانین داخلی در مبارزه با پولشویی و … در داخل کشور، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه به حالت تعلیق درآمد.

شرط پیوستن به FATF پذیرش توصیه ها و استانداردهای چهل گانه مورد تاکید این گروه است؛ توصیه های FATF به ایران در دو بخش شامل اصلاح قوانین داخلی، همسویی با قوانین ضد پولشویی و همچنین تصویب لوایح چهارگانه؛ الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) است.

از چهار لایحه مورد بحث ۲ کنوانسیون خارجی و بین المللی است و ۲کنوانسیون داخلی است و چنانکه حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته است؛ از کنوانسیون های داخلی یکی لایحه اصلاح قانون مقابله با پولشویی و دیگری لایحه اصلاح قانون مقابله با تامین مالی تروریسم است که این دو در مجلس مطرح و تصویب شده و FATF (گروه ویژه اقدام مالی)از آن موضوع استقبال کرده است.

به گفته فلاحت پیشه از کنوانسیون های خارجی اولی کنوانسیون پالرمو (مقابله با تامین مالی جرایم سازمان یافته) و دیگری CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) است؛برای پالرمو مجلس ۵ تحفظ و حق شرط گذاشت و با این حق شرط، از مجلس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و مجمع روی آن جدی بوده و باید تصمیم بگیرد و در نهایت هم مجمع تشخیص می‌تواند مصلحت های آن را بپذیرد یا رد کند.

همانطور که اشاره شد؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو) را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند که بنا به اظهارات رییس مجلس شورای اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده می شود که بنا به گفته رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس احتمال اینکه کنوانسیون مقابله با تامین مالی جرایم سازمان یافته در مجمع تشخیص مصلحت نظام تایید بشود،زیاد است.
لایحه پالرمو در زمستان ۹۶ در مجلس تصویب و برای بررسی به شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستاده شد، که به آن ایراداتی وارد شد که امروز نمایندگان ایرادات آن را اصلاح و تصویب کردند و برای تایید بار دیگر به مجمع تشخیص مصلحت نظام فرستادند.

CFT (مبارزه با تامین مالی تروریسم) دیگر لایحه ای است که در پیچ و خم بهارستان هنور بلاتکلیف است و چنانکه فلاحت پیشه عنوان کرده است حدود سه ماه پیش در دستورکار مجلس قرار گرفت، یعنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس آن را با حق تحفظ تصویب کرده و به صحن فرستاد. تعدادی از نمایندگان برای تصویب آن درخواست دوماه مهلت کردند و اعتقاد داشتند از آنجا که در برجام آمریکایی ها کارشکنی کردند و به همین دلیل منتظر نتیجه برجام مانده اند و این دو به حالت تعلیق درآمدند اما این تعلیق ربطی به محتوای لایحه نداشته و به روندهای کلی سیاست خارجی ایران مربوط می شود.

کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی(پالرمو) از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۰ علیه جرایم سازمان یافته فراملی است، این کنوانسیون در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۳ به اجرا درآمد تا ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷، ۱۸۹ کشور آن را امضا کرده‌اند که ۹ کشور عضو سازمان ملل از جمله ایران عضو این کنوانسیون نیستند. البته ایران این کنوانسیون را امضا کرده ولی هنوز به تصویب نهایی مجلس نرسیده است.

لایحه مبارزه با پولشویی، دیگر لایحه مورد تاکید FATFدر سال ۱۳۸۱ از سوی دولت نهم به مجلس ارائه شد و سال ۱۳۸۶ در مجلس تصویب و سپس از سوی شوریا نگهبان نیز تایید شد.

پس از توصیه های گروه ویژه اقدام مالی، دولت لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در ۱۷ آبان ۹۶ به مجلس فرستاد و مجلس نیز بعد از بررسی و کشمکش بسیار در اردیبهشت سال جاری آن را تصویب کرد و برای اعلام نظر به شورای نگهبان ارجاع داد؛ شورای نگهبان نیز این لایحه را در ‎چهار بند مغایر با موازین شرع مقدس و قانون اساسی شناخت و جهت اصلاح به ‎مجلس برگرداند که در نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ماده ۵ لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح دادند؛ ماده ۵ لایحه مذکور با ۱۷۰ رای موافق از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در جلسه به شرح زیر تصویب شد.

اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، دیگر لایحه ای است که در سال ۱۳۸۹ تقدیم مجلس شورای اسلامی شد و در سال ۱۳۹۰ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید؛ اما با نظر شورای نگهبان، برای طی تشریفات مربوط و انجام اصلاحاتی، به قوه‌قضائیه ارسال شد. پس از آن ایرادهایی از سوی شورای نگهبان وارد شد و با رفع ایرادها، در نهایت لایحه «مبارزه با تامین مالی تروریسم» که در جلسه مورخ ۱۳ بهمن ۹۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود، در جلسه ۱۳ اسفند ۹۴ شورای محترم نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.
پس از آن از سوی دولت یازدهم در این قانون اصلاحاتی صورت گرفت و در اواخر آبان ۹۶ به منظور رفع ایرادات لایحه اصلاح این قانون به مجلس ارائه شد که در پنجم تیرماه۹۷ جزئیات این لایحه در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و پس از آن با تایید شورای نگهبان دستور اجرای آن از سوی رییس جمهوری ابلاغ شد.

لوایح چهارگانه با جنجال های فراوانی از سوی مخالفان دولت و نمایندگان مجلس روبرو بوده است و با وجود نزدیک شدن به مهلت گروه اقدام ویژه مالی به ایران، هنوز مورد بحث است؛ جنجال ها در حالی ادامه دارد که کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس علاوه بر تاکید بر مزیت های پیوستن به FATF بر حق تحفظ ایران در این زمینه تاکید می کنند.

درباره : آزمونی

یقین بدانید عربستان از یمنی‌ها در یمن شکست خواهد خورد

کی آزمون:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در شرایط فعلی دنیا که غیرقابل پیش‌بینی به نظر می‌آید، چاره این است که به فکر خود باشیم و به هیچ کس و هیچ کشوری اطمینان نکنیم مگر این‌که از همکاری و همراهی آن اطمینان قطعی داشته باشیم. به گزارش کی آزمون به نقل از ایسنا، علی‌اکبر ولایتی […]

کی آزمون:عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در شرایط فعلی دنیا که غیرقابل پیش‌بینی به نظر می‌آید، چاره این است که به فکر خود باشیم و به هیچ کس و هیچ کشوری اطمینان نکنیم مگر این‌که از همکاری و همراهی آن اطمینان قطعی داشته باشیم.

به گزارش کی آزمون به نقل از ایسنا، علی‌اکبر ولایتی در همایش هفته دفاع مقدس که صبح روز سه‌شنبه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد گفت: کشور ما به لحاظ جغرافیایی همواره مورد طمع بوده و مردم ایران نیز همواره از آن دفاع کرده‌اند. از یونان و روم دیگر خبری نیست و کمتر کشوری است که سابقه ایران را به لحاظ فرهنگی داشته باشد و با این همه تهاجمی که انجام شده کشورمان و فرهنگ‌مان حفظ شده است. ایران از زمان صفویه تا الان، ۲۵ جنگ و ۱۱ توافق صلح داشته‌ است.

وی ادامه داد: صفویه در حفظ و باز تعریف ایران اسلامی نقش اساسی و مثبت داشته و حرف‌های برخی در رد آن صحیح نیست. بخش اعظم کتاب‌های شیعه بعد از صفویه نوشته شده است و اهل بیتی بودن ایران را صفویه تثبیت کرد.

ولایتی در بیان و ستایش جوانمردان ایرانی در طول تاریخ که برگرفته از جوانمردی علی (ع) بوده است گفت: الان هم بسیجی‌ها، جوانمردان ما هستند. امام علی (ع) سرآمد “فتیان” بودند و سربداران و بسیجیان همان جوانمردانی هستند که ندای “لا فتا” را سر می‌دهند.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به شعار “تا انقلاب مهدی، نهضت ادامه دارد” اظهار کرد: بله. نهضت ادامه دارد و این شعار درستی است. در شرایطی که وضعیت دنیا امروز بدتر از  هر زمان دیگری است و تنش‌ها و موازنه‌های سیاسی به بالاترین سطح رسیده وضعیت ما بهتر از دیگران است. از معاهده “یالتا” تا کنون هیچ وقت وضع دنیا به این بدی نبوده است که حتی نتوان برای آینده پیش‌بینی کرد.

وی ترامپ را هفت‌تیرکش افسارگسیخته و کابوی آمریکایی خواند و افزود: کار به جایی رسیده است که کشور کوچکی مثل مالدیو را ترامپ تهدید به تحریم می‌کند یا برای دنیا و کشورهای بزرگ و کوچک شاخ و شانه می‌کشد. امروز با وضع بی سر و سامانی مواجهیم که از قرن ۲۰ تا کنون بی‌سابقه است. این مرد (ترامپ) مخبط (پریشان عقل) کاباره‌دار، کازینودار به جان دنیا افتاده است و در این شرایط چاره این است که به فکر خود باشیم و به هیچ کس و هیچ کشوری اطمینان نکنیم مگر این‌که اطمینان قطعی داشته باشیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ادامه داد: ما نوعی از همکاری را در منطقه شکل دادیم که ابداع ایران است و با فکر و تدبیر مقام معظم رهبری پیگیری شد. ما همکاران فعال و نیمه فعال منطقه‌ای در میان کشورها داریم که می‌تواند نقطه قوت باشد.

ولایتی با انتقاد از برخی افراد در کشور که سیاست‌های منطقه‌ای کشور را زیر سوال می‌برند گفت: علی (ع) می‌گوید مردمی ذلیل نشدند، مگر در خانه نشستند تا دشمن به سراغ‌شان بیاید. متاسفانه بعضی‌ها قلم به مزدند و برخی جاهل و شق سومی وجود ندارد. می‌گویند ایران در عراق چکار دارد؟ باید بگویم اگر همت ایران و کردهای عراق نبود الان تانک‌های اسراییلی در مرزهای ایران بودند. اقتدار ما در منطقه به این شکل است که نتانیاهوی دوره‌گرد وقتی به اروپا رفته بود، گفته بود اگر بخواهیم مراکز هسته‌ای ایران را بزنیم، حزب‌الله با صد هزار موشک خاک ما را به توبره می‌کشد. برخی می‌گویند خودمان احتیاج داریم چرا باید به کشوری مثل لبنان کمک کنیم؟ باید گفت که جوانان لبنان جانشان را در دست گرفتند تا از ما و امنیت ما در منطقه دفاع کنند. دشمنان ما به دنبال پایین کشیدن پرچم مقاومت در منطقه هستند و تلاش دارند این فریاد و ندا را خاموش کنند.

وی با بیان این‌که دشمن به دنبال آن است که ما هسته‌ای و موشکی نباشیم و در منطقه نیز بروز و ظهوری نداشه باشیم گفت: پاسخ ما این است که اینجا خانه ماست و اینها حق ما هستند و این‌گونه نیست که اجازه بدهیم انگلیس و آمریکا در منطقه باشند اما ایران نباشد.

ولایتی درباره نگاه به سیاست خارجی در آینده تصریح کرد: تجربه نشان داده است که هر وقت یک قدم عقب بنشینید، باید صد قدم عقب بروید. خیلی‌ها به شما لبخند می‌زنند اما از پشت خنجر می‌زنند و باید مراقب بود. نه اینکه بگوییم قطع رابطه کنیم اما باید با هوشمندانه و مدبرانه رفتار کنیم.

وی به دیدارهایش با مقامات روسیه و چین و حمایت آنها از ایران در شرایط تحریم اشاره کرد و گفت: تحریم‌ها و نیاز ما به دلار با حمایت این کشورها و استفاده از پول کشورهای دیگر در معادلات تجاری کم می‌شود. اما یک عده سعی دارند دلار را به همه چیز ربط دهند در حالی که فقط ۲۰ درصد اقتصاد ما به دلار وصل است. پس ما می‌توانیم آینده‌ای روشن بسازیم و با بازگشت تحریم‌های آمریکا از پا نمی‌افتیم.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به مقاومت مردم یمن در برابر زورگویی‌های عربستان و متحدانش اشاره کرد و افزود: از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.

ولایتی در پایان گفت که  “یقین بدانید عربستان از یمنی‌ها در یمن شکست خواهد خورد.”

درباره : آزمونی

به گزارش افکارنیوز،

چهارمین قسمت از برنامه تلویزیونی «چهل و هشت» امشب با میزبانی از سردار احمد غلامپور روی آنتن می‌رود.

غلامپور مسئول عملیات سپاه سوسنگرد در آغاز جنگ، فرمانده قرارگاه کربلا در عملیات کربلای ۴ و ۵، معاون عملیات سپاه پاسداران و استاد دانشگاه امام حسین(ع) بوده است. 

«چهل و هشت»، ویژه برنامه صدا و سیما در هفته دفاع مقدس است که هرشب از ساعت ۲۳ با اجرای مسعود ده‌نمکی روی آنتن شبکه ۴ می‌رود.

محمدمهدی سموعی تهیه‌کننده و محمدحسن روزی‌طلب سردبیر این برنامه تلویزیونی هستند.

 

درباره : آزمونی

در چند سال اخیر تجمعات مکرر رانندگان کامیون در اعتراض به مشکلاتی نظیر عدم افزایش کرایه‌ها، مشکلات بیمه‌ای، پرداخت مبالغی مازاد بر کمیسیون به شرکت‌های حمل‌ونقل و رانت‌خواری بین صاحبان کالا و شرکت‌های حمل‌ونقل و حمل بار شهرستان توسط رانندگان غیربومی صورت گرفته است.

در آخرین خبر تجمع اعتراض آمیز رانندگان وسایط نقلیه سنگین با عنوان کامیون داران ساوجی در اعتراض به عدم افزایش کرایه از پشت فرمان خود پائین آمدند، به یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های این قشر پرداخته شد که بلافاصله پس از ارسال این خبر جلسه‌ای با حضور نمایندگان رانندگان و مسئولان شهرستان برگزار و نرخ کرایه بار ۲۵ درصد افزایش و مصوب شد.

اما آنچه موجب تجمع اعتراض آمیز مجدد رانندگان شده است، عدم اجرای واقعی مصوبه افزایش ۲۵ درصدی قیمت بار از سوی برخی شرکت‌ها و صاحبان کالاست. از دیگر سوی افزایش فراوان قیمت لاستیک و لوازم یدکی و قطعات مورد نیاز کامیون‌ها عامل دیگری است که در کنار عدم افزایش واقعی قیمت بار موجب بروز اعتراضات گسترده‌ای از سوی کامیون داران ساوجی شد که تعداد آنان به بیش از ۱۰۰ نفر می‌رسد.

در همین رابطه مدیرعامل انجمن کارفرمایان شرکت‌های حمل‌ونقل شهرستان ساوه اصلی‌ترین دلیل تجمع کامیون‌داران را گرانی لاستیک و لوازم یدکی وسایط نقلیه سنگین و نیز سختی کار، بیمه تامین اجتماعی و حوادث، و حقوق بازنشستگی دانست و گفت: رشد تورم و افزایش قیمت این اقلام، شرایط کار کردن برای رانندگان را سخت و طاقت فرسا کرده است.

ناصر ثانی‌خانی تصریح کرد: رانندگان وسایط نقلیه سنگین در دو جبهه می‌جنگند یکی تامین معیشت روزمره زندگی خود و خانواده و دیگری نگهداری از کامیون و وسیله نقلیه سنگین خود که متاسفانه قیمت لاستیک، لوازم یدکی و روغن که مایحتاج روزانه رانندگان است به قدری افزایش داشته که برای رانندگان قابل تحمل نیست.

وی افزایش چند برابری قیمت لاستیک و لوازم یدکی و نیز پرداخت اقساط ماهیانه به کمپانی‌های تولید کننده کامیون را موجب بروز مشکلات جدی برای رانندگان دانست و افزود: درآمد پایین و افزایش هزینه هیچ توجیه اقتصادی برای ادامه کار توسط رانندگان باقی نمی‌گذارد.

ثانی خانی تصریح کرد: نیازی به اعتصاب وجود ندارد چرا که اصلا قدرت کار کردن از رانندگان سلب شده و آن‌ها توان کار کردن و حمل بار با این اوضاع را ندارند. به نظر بنده نباید گفت: اعتصاب شده است بلکه باید گفت: توان ادامه فعالیت از رانندگان گرفته شده است.

وی بیان کرد: برخی لاستیک‌هایی که الان در بازار عرضه می‌شود تاریخ ۲۰۱۷ بر روی آن زده شده است و در زمان تولید این لاستیک دلار کمتر از چهار هزار تومان بود در حالی که هم اکنون این لاستیک با دلار ۱۵ هزار تومانی به رانندگان فروخته می‌شود و نظارتی هم وجود ندارد.

وی در ادامه به مشکل دیگری که رانندگان ساوجی همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند اشاره کرد و گفت: نسبت به قطع دست واسطه‌ها و دلالان که خواسته رانندگان در اعتصاب گذشته بود نیز متاسفانه هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

ثانی خانی تاکید کرد: مشکلات متعدد کامیون داران و نیز دلالی در بخش بار و فعالیت واسطه‌ها موجب شده است که بالغ بر ۸۰ درصد کامیون داران ساوجی امروز دست از کار بکشند.

وی تصریح کرد: با گذشت چهار ماه از آخرین اعتراض و تجمع رانندگان و مالکان حمل و نقل جاده‌ای در خصوص مشکلات و معضلات و مطالبات خود متاسفانه تاکنون نه تنها مشکلات رفع نشده بلکه امروزه با کمبود و گرانی بیش از حد و غیرقابل قبول لاستیک، لوازم یدکی، روغن و … روبرو شده ایم که تاب و توان رانندگان و مالکان را برای ارائه خدمات به مردم گرفته است و توقف کار این ناوگان از اراده رانندگان و مالکان خارج شده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان ساوه نیز گفت: مشکلات و مطالبات رانندگان بررسی شده و در حال پیگیری است.
ابراهیم راهداری تصریح کرد: رسیدگی به مشکل گرانی لاستیک، لوازم یدکی و قطعات از جمله مطالبات رانندگان است که پیگیر حل مشکلات و خواسته‌های آنان هستیم.

در پی نخستین تجمع تعدادی از کامیون‌داران و رانندگان عضو انجمن صنفی رانندگان شهرستان‌های ساوه و زرندیه خبرگزاری ایسنا با انتشار گزارشی با عنوان ” بار شهرمان را خودمان حمل کنیم” که در دوم اردیبهشت‌ماه ۹۴ بر روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفت به تشریح خواسته‌های این قشر پرداخته بود.

درباره : آزمونی
صفحات سایت